Boşanmayı düşündüğünüz zaman, kendinize sormanız gereken ilk soru boşanma başvurusunun nereye yapılacağıdır.

Yargı yetkisi, yasal kararlar ve hükümler verme yetkisi anlamına gelir. Boşanma başvurusunda bulunurken, çoğu Mahkeme, eşlerin veya eğer varsa küçük çocukların ikamet ettikleri yeri esas alarak kendi yargı yetkisini belirler.

Florida’da, boşanmak için, eşlerden biri, boşanma dilekçesini verdiği sırada eyalette en az altı aydır oturduğunu kanıtlamalıdır.

Siz ve eşiniz Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşıyorsanız, kendi ülkenizdeki yerel kurallara göre boşanma dilekçesiyle başvurabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde uluslararası boşanma davaları genellikle karmaşık ve zordur. Boyer Hukuk Bürosu Avukatı uluslararası boşanma davalarında geniş bir deneyime sahiptir ve boşanma işlemi Florida’da yapılacaksa, boşanma dilekçenizin verilmesi için sizi doğru bir yargı alanına yönlendirebilir ve tüm süreçte size destek olabilir.

Florida’da Boşanma Gerekçesi

Florida, şikayetçi tarafın, boşanma işlemi için diğer tarafı suçlamak zorunda olmadığı “Kusura dayanmayan” boşanma hükümlerinin olduğu bir eyalettir. Bununla birlikte, boşanmanın gerçekleştirilebilmesi için birkaç şart vardır.

İlk ve en önemli şart, eşlerin evliliğin geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulduğunu göstermesidir.  Daha basit ifadelerle, eşlerin artık anlaşamadıkları ve evliliğin artık yürümediği söylenebilir.  Boşanma sebebi ne olursa olsun, Florida’da her iki eş de diğer eşin rızası olmadan boşanma dilekçesi verebilir.

Florida’da şunlardan birine sahip olabilirsiniz:

 • Basitleştirilmiş / anlaşmalı boşanma: her iki eş de boşanma şartları, çocuk velayeti, varlıkların dağıtımı, nafaka, çocuk desteği gibi konularda anlaşır. Buna basitleştirilmiş prosedür denir çünkü
  • Yalnızca bir duruşma olur ve
  • Çoğu ilçede, eşlerin katılması gerekmez. Avukatlar duruşmada kendi müvekkillerini temsil edebilir
  • Her şey, avukatları tarafından hazırlanan evlilik anlaşmasını hazırlayan ve imzalayan eşler tarafından halihazırda zaten kararlaştırılmıştır.
  • Boşanmanın en kolay ve en hızlı yoludur.
 • Çekişmeli / normal boşanma: eşler boşanma fikrinde ya da sonuçlarında (çocuk velayeti, çocuk desteği, nafaka, varlıkların dağıtımı) anlaşamazlar Bu prosedür şunu ifade eder:
  • Birkaç duruşma
  • Eşlerin en azından ilk duruşmaya katılma zorunluluğu
  • Muhtemelen uzun ve pahalı bir yoldur.

Florida’daki boşanmada varlıkların varsayılan şekilde dağıtılması:

Florida, “Hakkaniyetli Dağılım” Eyaletidir; buna göre, evlilikte mal rejiminin eşler arasında eşit bir şekilde dağıtılması gerekir.

Bununla birlikte, evlilikte mal rejiminin eşit bir şekilde dağıtılmasını istemeyen eşin, boşanma sonrası eşler arasındaki farkın eşit olmasından ziyade eşit olmamasının daha  hakkaniyetli  olduğunu kanıtlaması halinde Hakim bazı varlıkların eşit olarak dağıtılmamasına karar verebilir.

Bu nedenle, Aile hukukunda deneyimli bir Avukat tarafından temsil edilmenin önemi, bu boşanma türünde çıkarlarınızın en iyi şekilde temsil edilmesi sırasında ortaya çıkar.