Evlilik öncesi sözleşmesi, evlilik öncesi mutabık kalınan ve varlıkların mülkiyeti üzerine hükümleri içeren sözleşmedir. Ayrıca, evlilik öncesi sözleşme, boşanma durumunda her iki tarafın mali çıkarlarını korur. Florida’da, sözleşmeyle sınırlandırılacak eş, sözleşmeyi okuma fırsatına sahip olmalı ve sözleşmeye kendi isteğiyle imza atmaya karar vermelidir.

Evlilik Sonrası Sözleşme nedir?

Evlilik sonrası sözleşme, evlilikten sonra kabul edilen, imzalanan ve varlıkların şartlarını ve mülkiyetini belirten bir sözleşmedir.  Evlilik öncesi sözleşmeye benzer ve boşanma durumunda her iki tarafın mali çıkarlarını korur.

Varlıkların Açıklanması

Evlilik öncesi ve evlilik sonrası sözleşme arasındaki temel fark, varlıkların açıklanması hükmüdür. Bu hükme göre, evlilik öncesi sözleşmesi imzalayan eşler, birbirlerine varlıklarını açıklamak durumunda değildir.  Aksine, Florida eyalet hukuku, evlilik sonrası sözleşmelerde varlıkların açıklanmasını gerektirir.

Evlilik Öncesi / Sonrası Anlaşmalar Neden Önemli?

Florida’da boşanmak isteyen bir eş, diğer eşin onayı olmadan boşanabilir; ancak evlilik öncesi ve sonrası sözleşmeler, varlıkları mahkeme dağıtımına karşı koruyabilir.

Ayrıca, evlilik sonrası sözleşmeler, ilk evliliklerinden çocuk sahibi olan eşler için ikinci evliliklerinde de önemlidir.  Evlenme sonrası sözleşmeler, eşlere, eski evliliklerinden gelen çocuklara bakmayı hükmeden uygulanabilir sözleşmelerdir.

Eşler taşınırsa sözleşmenin tenfiz kabiliyeti

Bir ülkede yapılan evlilik öncesi sözleşme başka bir ülkede uygulanabilir mi?

En açık şekilde: Evet, evlilik öncesi bir sözleşme, sözleşmeden başka bir şey değildir. Bu nedenle, varlıkların etkin bir şekilde korunmasını sağlamak için dünyanın herhangi bir yerinde uygulanabilir olması gerekmektedir. Ayrıca, 14 Mart 1978 Tarihli Evlilikte Mal Rejimlerine Uygulanacak Hukuka İlişkin Hague Sözleşmesi’ne göre “Evlilik mal rejimi, evlenmeden önce eşlerin belirttiği iç yasaya tabidir ”.

Dünyanın dört bir yanından gelen içtihat kanunlarına göre, evlilik öncesi sözleşmesi bir ülkede geçerli bir şekilde uygulansa dahi, bu durum, başka bir devlette uygulanabilirliğini temin etmez.

Şirketimiz, Florida yasaları uyarınca geçerli bir evlilik öncesi veya sonrası sözleşmesi hazırlamanıza yardımcı olabilir ve birçok Avrupa ülkesinde ve İngilizce konuşulan ülkelerde Florida evlilik anlaşmanızın geçerliliği konusunda size tavsiyede bulunabilir.