Boyer Hukuk Bürosu Florida İstihdam Göçmenlik Avukatları, yabancı uyrukluların Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşaması ve çalışması için belirlenen bazı vizelere başvurmanıza yardımcı olabilir.

EB1- İlk tercih

Olağanüstü Yetenekli Olan Kişiler
Üstün Profesör ve Araştırmacılar
Çok uluslu Yöneticiler ve Müdürler

Bu kategorilerde, vize başvurusunda bulunan kişi zaman alıcı çalışma belgesi olmaksızın daimi ikamet dilekçesi verebilir.

EB2- İkinci Tercih

Olağanüstü yetenek ve başarıya sahip bireyler

Çoğu EB2 adayı, iş teklifi almalıdır ve işverenin de çalışma belgesi sürecini tamamlaması gerekir.  Çalışma belgesi, muhtemel vize sahibinin ABD çalışanlarının işlerini almadığına dair iş piyasasının test edilmesini içermektedir. Birey, başvurusunun ulusal çıkarlar için gerekli olduğunu kanıtlayabilirse, iş teklifi ve çalışma belgesi gerekliliklerinden feragat edilebilir.

EB3- Üçüncü Tercih

Nitelikli İşçiler, Profesyoneller ve diğer İşçiler.

Çoğu EB3 adayı, iş teklifi almalıdır ve işverenin de çalışma belgesi sürecini tamamlaması gerekir.

EB4 – Dördüncü Tercih – Özel Göçmenler

EB4 kategorisi; Din Çalışanları, Sınırdan Gelen Çalışanlar, Emekli G-4 çalışanları (Uluslararası Örgütlerin Çalışanı), Geri Dönen Yerleşik Yabancılar ve Din Görevlilerini kapsar.

H1B – Özel Meslek

Asgari lisans derecesine sahip veya eşdeğer iş tecrübesi olan çalışanlar, mezkur pozisyonun belirli bir lisans derecesini gerektirmesi durumunda H1B statüsü için başvuruda bulunabilir. Çalışanların işverenleri, ilgili iş için asgari olarak cari ücreti ödediklerini göstermelidir.

I – Yabancı Medya Temsilcileri

L – Şirket İçi Transfer Edilen Çalışan

L-1 vizeleri, işverenlerinin ABD’deki ilgili merkezlerine taşınan yöneticilerine, müdürlerine, uzman çalışanlara yöneliktir. Geçerli L-1 statüsüne sahip yöneticiler ve müdürler, bir çalışma belgesine gerek duymaksızın daimi oturum hakkına uygun olabilir.

R – Din Görevlileri

Din Görevlileri, rahipleri ve dini koro yöneticilerini, din öğretmenlerini ve benzeri dini görevlilerle birlikte dini yemin etmiş rahipleri içerir.

TN- NAFTA Profesyonelleri Vizesi

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) uyarınca Kanada / Meksika vatandaşları için özel bir vize kategorisidir.