L-1A Vizesi, ABD’li bir işverenin yabancı iş merkezlerinden birindeki yönetici veya müdürü, ABD’deki ofislerinden birine transfer etmesine olanak tanır.   Bu kategori aynı zamanda, henüz ilgili bağlı ABD ofisi olmayan yabancı bir şirketin, ofisi kurmak maksadıyla ABD’ye yönetici veya müdür göndermesine olanak tanır.

İşveren ve İşçinin Genel Nitelikleri

Bu kategorideki L1 vizesine hak kazanmak için işveren şu şartlara sahip olmalıdır:

  • Yabancı bir şirketle nitelikli bir ilişkiye sahip olmak (ana şirket, şube, bağlı ortaklık veya bağlı kuruluş, toplu olarak belirtilen Nitelikli Kuruluşlar ); ve
  • Şu anda veya gelecekte L-1 olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve ABD’de yararlanıcının kaldığı süre boyunca nitelikli kuruluşlar aracılığıyla veya doğrudan asgari başka bir ülkede iş yapıyor olmak  veya yapacak olmak.

Hak kazanmak için aynı zamanda mezkur çalışan şu şartları karşılamalıdır:

  • Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilmeden hemen önceki üç yıl içinde, yurtdışındaki nitelikli bir kuruluşta bir yıl boyunca çalışıyor olmak; ve
  • Aynı işverenin veya nitelikli kuruluşlarından birinin bir şubesine yönetici veya müdür  sıfatıyla hizmet sunmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmak istemesi.

ABD’de Yeni Ofisler

Yabancı işverenler, yeni bir ofis kurmak amacıyla bir çalışanı ABD’ye yönetici veya müdür olarak göndermek istiyorsa, şu şartları karşılamalıdır:

  • Yeni ofisin yeterli fiziksel tesisinin oluşturulmuş olması
  • Çalışan, dilekçe başvurusundan önceki üç yıl boyunca bir yıl sürekli olarak yönetici veya müdür olarak çalışmıştır;
  • ABD’deki muhtemel ofis, dilekçe onayından sonraki bir yıl içerisinde yönetici veya müdür pozisyonunu destekleyecektir.

Kalış süresi

Amerika Birleşik Devletleri’ne yeni bir ofis kurmak üzere giren nitelikli çalışanlara başlangıçta bir yıllık azami kalış süresi verilecektir.  Diğer tüm nitelikli çalışanlar başlangıçta en fazla üç yıl kalacaklardır.

L-1 Vizesi Sahibi Çalışanın Ailesi

Transfer edilen çalışanın eşi ve 21 yaş altındaki evlenmemiş çocukları çalışana eşlik veya onu takip edebilir.   Sizlere bu konudaki farklı vize konusunda yardımcı olmamız için lütfen Boyer Hukuk Bürosuyla iletişime geçin.

L-1B Şirket İçi Transfer Edilen Personel Uzmanlık Bilgisi

L-1B Vizesi, ABD’li bir işverene, kuruluşun çıkarları ile ilgili uzman bilgisi olan profesyonel bir çalışanı, bağlı olduğu yabancı ofislerden birinden, Birleşik Devletler’deki ofislerinden birine transfer etme imkanı tanır.  Bu vize türü, henüz ABD’de bağlı şirketi olmayan yabancı bir şirketin, ofis kurmak amacıyla Amerika Birleşik Devletlere uzman çalışan göndermesine olanak tanır.

İşveren ve İşçinin Genel Nitelikleri

  • Bu şartlar, yukarıda belirtilen L1-A gerekliliklerine benzerdir.

Yeni Ofisler

Nitelikli yeni bir ofiste çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne uzman bilgisine sahip bir çalışan göndermek isteyen yabancı işverenler için ayrıca şu şartları da yerine getirmelidir

  • Yeni ofisin yeterli fiziksel tesisinin oluşturulmuş olması; ve
  • İşverenin çalışana ödeme yapmaya ve ABD’de ticari faaliyet yürütmeye yönelik finansal kabiliyete sahip olması.

Kalış süresi

Amerika Birleşik Devletleri’ne yeni bir ofis kurmak üzere giren nitelikli çalışanlara başlangıçta bir yıllık azami kalış süresi verilecektir.  Diğer tüm nitelikli çalışanlar başlangıçta en fazla üç yıl kalacaklardır.  Tüm L-1B çalışanları için kalış süresinin uzatılmasına yönelik talepleri, çalışan azami beş yıllık kalış süresine ulaşana kadar ek iki yıl olarak artan bir şekilde verilebilir.

L1 Vizesi Çalışanı Ailesi

Transfer edilen çalışanın eşi ve 21 yaş altındaki evlenmemiş çocukları çalışana eşlik veya onu takip edebilir.   Sizlere bu konudaki farklı vize konusunda yardımcı olmamız için lütfen Boyer Hukuk Bürosuyla iletişime geçin.

L-1B Şirket İçi Transfer Edilen Personel Uzmanlık Bilgisi

L-1B Vizesi, ABD’li bir işverene, kuruluşun çıkarları ile ilgili uzman bilgisi olan profesyonel bir çalışanı, bağlı olduğu yabancı ofislerden birinden, Birleşik Devletler’deki ofislerinden birine transfer etme imkanı tanır. Bu vize türü, henüz ABD’de bağlı şirketi olmayan yabancı bir şirketin, ofis kurmak amacıyla Amerika Birleşik Devletlere uzman çalışan göndermesine olanak tanır.

İşveren ve çalışanın genel nitelikleri ve aile üyelerinin kabulü, genel olarak L1-A şartlarına benzerdir.

Kalış süresine yönelik olarak, tüm L-1B çalışanları için kalış süresinin uzatılmasına yönelik talepleri, çalışan azami beş yıllık kalış süresine ulaşana kadar ek iki yıl olarak artan bir şekilde verilebilir.