ABD Mahkemesinde Kendinizi Temsil Etmek

adalet terazisinin yakın çekimi, pro se, ABD mahkemesinde kendi kendini temsil etme, ABD mahkemesinde kendini temsil etme

Mahkemede kendinizi temsil etmenin mantıklı bir yol gibi göründüğü zamanlar vardır ve çoğu durumda kendi kendini temsil etmek yasaldır. Hukuki eğitiminizin olmaması nedeniyle önemli bir risk alırsınız.

Pro se, mahkemede kendilerini temsil eden davacılar için kullanılan bir terimdir. Latince’de “kendiniz için” anlamına gelir. 

Davanızın gerçeklerini herkesten daha iyi bildiğinizi düşünmek alışılmadık bir durum değildir, öyleyse neden bir avukata para ödeyesiniz? Bunun kısa cevabı, avukatınızın davanızı en iyi yasal stratejiyi kullanarak mahkemeye nasıl sunacağını bilmesidir.

İnsanların avukat tutmak için öne sürdükleri bir diğer neden de avukatlık ücretlerini ödeyemeyecek durumda olmalarıdır. Cezai bir davada sanıksanız, mali durumunuz ödeme yapamayacağınızı gösteriyorsa mahkeme sizin için bir avukat atayacaktır.

Eğer hukuki bir mesele söz konusuysa, bir avukata danışmak akıllıca olacaktır. Davanıza bağlı olarak avukatlık ücretleri düşündüğünüz kadar yüksek olmayabilir veya davanız şarta bağlı ücretler için uygun olabilir.

Pro Se’nin Avantajları

Kendinizi temsil ederken, davanızı herkesten daha iyi bilirsiniz. Bir avukatla görüşmek ve avukat tutmak için zaman kazanmış olursunuz.  Ayrıca avukatlık ücreti de ödemezsiniz.

Florida pro se dostudur ve birçok adliyede pro se kütüphanesi veya kaynak merkezi vardır. Florida Yüksek Mahkemesi web sitesi, mahkeme sisteminde avukatı olmadan gezinen kişiler için çeşitli kaynaklar içerir. Bunlar arasında dosyalama ve ücretler, mahkemenin nasıl işlediği ve araştırma yardımı hakkında bilgiler yer almaktadır.

Pro Se’nin Dezavantajları

Mahkemede kendinizi temsil etmeye çalıştığınızda, kendinizi ifade ederken duygularınız devreye girer. Bir avukat tuttuğunuzda, davanıza objektif bir bakış açısıyla bakabilir ve sağlam yasal kararlar verebilirler.

Bakış açınızı etkileyen duygulara ek olarak, yasal süreçte bilgi eksikliğiniz de vardır. Kendinizi temsil etmek için savunmalar, keşif, mahkeme süreleri, müzakereler, hukuk ve Florida Mahkeme Prosedürü Kuralları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Kurallar benzerdir ancak bölge mahkemesi, devre mahkemesi, Bölge Temyiz Mahkemesi, Florida Yüksek Mahkemesi ve federal mahkeme ile uğraşırken farklıdır. Eğer bir hata yaparsanız affı yoktur.

Asliye Mahkemesi

Florida, küçük talepler (asliye) mahkemesinde 8.000 $ veya altında bir dava açılmasına izin verir. Birçok eyalet bu seviyede yasal temsile izin vermemektedir. Florida, küçük talepler bölümünde bir avukat bulundurmanıza izin verir.

Yasal temsil konusundaki kararınız, dava tutarı ile avukatlık ücretinin denkleştirilmesine ilişkin kişisel bir karar olacaktır. Küçük talepler mahkemesinin kendine özgü mahkeme kuralları olduğunu unutmayın. Mahkeme, para ödüllerinin tahsil edilmesine yardımcı olmayacaktır. 

Sözleşme İmzalamayın

Size bir sözleşme veya uzlaşma teklifi sunulduğunda, bunu okuyabilir ve iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Sakın imzalamayın! Yapmanız gereken ilk şey, bir avukatın bu sözleşmeyi incelemesini sağlamaktır.

Avukatlar hukuki jargona ve sözleşmelerdeki ifadelere aşinadır. Aldığınızı düşündüğünüz şeyi aldığınızdan emin olacaklardır. 

Örneğin, bir çocuk ziyareti sözleşmesi, çocuklarınızla “tarafların mutabık kaldığı şekilde” çocuklarla kişisel ilişki kurabileceğinizi belirtir. Siz ve eski eşiniz herhangi bir konuda anlaşıyor musunuz? Çocuklarla ilgili konularda ne sıklıkla anlaşıyorsunuz?

Belgede çocuklarınıza hangi gün, saat ve zamanlarda erişebileceğiniz belirtilmediğinden, eşiniz mahkeme kararını ihlal etmeden çocuklarınızla görüşmenize izin vermeyebilir. Herhangi bir sorunu çözmek için mahkemeye geri dönmeniz ve yeni bir anlaşma için mücadele etmeniz gerekecektir. Sadece bu da değil, çocuk nafakası çocuğun her bir ebeveynle geçirdiği gece sayısına dayanmaktadır, bu nedenle açık bir anlaşma daha yüksek bir çocuk nafakası ödemenize neden olabilir.

Benzer durumlar dava, boşanma, ceza davası veya veraset meselesinin çözümü gibi her türlü davada ortaya çıkabilir. Avukatınız mahkemede farklı anlamlara gelebilecek ifadelere aşina olacaktır. En azından, sözleşmeyi okuyacak ve yasal görüşünü sunacak bir avukata danışın.

Profesyonellerle Savaşmayın

Karşı tarafın bir avukatı varsa sizin de bir avukata ihtiyacınız vardır. Hukuk alanında bir profesyonelle mücadele edecek bilgi ve beceriye sahip değilsiniz.

Mahkemeye kendinizi temsil ederek gidiyorsanız ve karşı taraf da kendini temsil ediyorsa, eşit şartlarda ilerliyorsunuz demektir. Muhtemelen ikiniz de hukuk eğitimi almadınız ve eşit sayıda hata yapacaksınız.

Kendinizi bir avukata karşı temsil etmeye kalkışırsanız, bu bir amatör ve bir profesyonel arasındaki mücadeledir. Golf turnuvasında Dustin Johnson’a ya da tenis kortlarında Serena Williams’a karşı kazanmayı beklemezsiniz, o halde neden mahkeme salonunda bir avukata meydan okuyabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Karşı tarafın avukatı size iyi davransa, dostça davransa ve size harika bir anlaşma sunsa bile, bir şeyi unutmayın. Onlar mahkemede karşı karşıya geleceğiniz birini temsil ediyor. Size müvekkillerinin yararına bir anlaşma öneriyorlar, sizin değil.

 

Karşı tarafın yasal temsilcisi olduğunu öğrenir öğrenmez, Florida’dan bir avukatı arayın ve bir danışma randevusu ayarlayın. 

Mal Varlığı için Kişisel Temsilci

Kendi başınıza halledebileceğiniz bazı konular vardır, ancak yasalar ve gereklilikler külfetli olabilir. Sevdiğiniz birinin kaybıyla uğraşırken onun mirasını yönetmeye çalıştığınızda durum böyledir.

Veraset avukatları veraset prosedürlerine aşinadır. Bu süreci yasalara uygun, zamanında ve verimli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaklardır. Florida yasaları, kişisel temsilcilerin bir avukat tutmasını gerektirir.

Kendinizi Temsil Etmenin Riski

Amerikan Hukuk Sistemini Geliştirme Enstitüsü’ne (IAALS) göre, duruşma hakimlerinin %62’si kendi kendini temsil eden kişilerin avukat kullanan kişilerle aynı başarı oranına sahip olmadığını belirtmektedir.

Kendinizi temsil etmeyi planlıyorsanız, kapsamlı bir araştırma yapmanız ve yasal prosedürleri öğrenmeniz gerekir. Denver Üniversitesi’ndeki IAALS, mahkemede kendilerini temsil etmeyi planlayanlar için çevrimiçi bir araç setine sahiptir. Bu, ülke genelindeki kaynaklara yönelik kapsamlı bir bağlantı listesi içermektedir.

Bir Avukata İhtiyacınız Var Mı?

Dişlerinizi yapması için bir tesisatçıyı tutmazsınız, o halde neden uygun eğitime sahip olmadığınız halde yasal işler için kendinizi tutasınız? Avukatlar bile kendilerini hukuki bir meselede taraf olarak bulduklarında başka avukatlar tutarlar. Yasal süreçte eğitim almış kişiler kendinizi temsil etmenin iyi bir fikir olmadığını biliyorsa, siz neden bunu düşünesiniz ki?

Boyer Hukuk Bürosu’nda, yasal ihtiyaçlarınıza yardımcı olacak bilgili avukatlarımız bulunmaktadır. Bir avukat olmadan ilerlemenin yasal sonuçlarını sorguluyorsanız veya bir davanın ortasındaysanız ve kendinizi başınızdan aşkın bir durumda buluyorsanız, bir danışma planlamak için bizimle iletişime geçin.