Aile İşletmesinde Uyuşmazlıkların Yönetimi

Stresli iş arkadaşları ofiste toplantı yapıyor ve sorunları çözüyor, aile şirketi anlaşmazlıkları
Örneğin, bir aile fırınında çalışan biri, nesilden nesile aktarılan bir tarifi kullanmayı bırakmaya karar verirse ne olacağını bir düşünün. Kulağa çekişmeye neden olacakmış gibi gelmeyebilir, ancak gerçek şu ki basit anlaşmazlıklar bile büyük iş karışıklıklarına neden olabilir. Böyle bir iş anlaşmazlığını davaya yol açmadan önce nasıl ele alacağınızı biliyor musunuz? Bu makale, bu tür sorunların felakete yol açmasının nedenlerini araştırmanın yanı sıra bunları nasıl önleyebileceğinizi anlamanıza da yardımcı olacaktır. Sonunda, aile şirketinizde böyle bir sorun varsa ne yapmanız gerektiğini ve yardım için kimi arayabileceğinizi de bilmelisiniz.

Aile Anlaşmazlıkları Neden Ticari Sorunlar Yaratır?

Aile şirketlerinin neden benzersiz anlaşmazlıklar yaşayabileceğinin nedenlerini bilmek çok önemlidir. Bir iş ortağı ailesi farklı ilişki türlerini beraberinde getirir ve bunların bir şirketin dinamiği üzerinde etkisi olabilir. Bunun normal bir kuruluştan ne kadar farklı olduğunu tam olarak bilmek, sorunları çok fazla büyümeden çözmenize yardımcı olabilir.

Duygu ve Bağlantı

Birçok işletmede, kişi iş arkadaşlarıyla kişisel yakınlık kurmaktan kaçınabilir. Bazı insanlar bir ofiste diğerleriyle bağ kursa da, bu hiçbir zaman bağ kurmak için birkaç yılı olan bir aile şirketindeki gibi olmaz.

Şirket Vizyonunda Kuşak Farklılıkları

Pek çok aile şirketi, ebeveynler ve çocuklarının birlikte çalıştığı kuşak çizgilerini aşar. Ancak insanlar büyüdükçe, evrensel olarak doğru olmasa da, genellikle çok farklı dünya görüşlerine sahip olurlar. Ne olursa olsun, günümüzde bu durum farklı grupların iş ve etik kararlarını nasıl aldıklarını etkileyebilmektedir.

Bir Bagaj Mirası

Bir aile şirketine katılmak, diğer kişi hakkında uzun yıllara dayanan bilgi birikimini de beraberinde getirir. Bu, daha önce yaşanan ilişki sorunlarını, travmaları veya basit anlaşmazlıkları içerebilir. Ayrıca, bir ebeveynin zihinsel olarak hala “çocuğu” olarak algıladığı birine karşı kontrol hissini de beraberinde getirebilir.
Tüm bunlar, aksi takdirde basit resmi tartışmalarla halledilebilecek sorunları tırmandırabilir.

Partner Ayrılığı Olasılığı

Bir aile ilişkisi ve bir iş ilişkisi, aynı zamanda gerçekleşseler bile, ayrı yasal bağlardır. Boşanma gibi bir nedenle aile parçalanırsa, bu durum işlerin nasıl yürütüleceği konusunda sorunlara yol açabilir.
Ayrılığın niteliğine bağlı olarak, iş ortakları arasında iletişim kurmak için avukatların kullanılması bile gerekebilir.

Aile Şirketleri Arasındaki Anlaşmazlıkların Önlenmesi

İnsanların, olayların ilk etapta tırmanmasını önlemek için atabilecekleri birkaç adım vardır. Bir aile şirketine katılmayı düşündüğünüz bir durumdaysanız veya yakın zamanda katıldıysanız, bunlardan bazılarını uygulamaya koymayı düşünün.

Net Yapı ve Sınırlar Oluşturmak

İnsanların işteki rollerini anladıklarından emin olun ve birbirlerinin ayak parmaklarına basmalarını önleyin. Gerekirse profesyonel ve kişisel sınırlar belirleyin. Örneğin, insanların kardeşlerine bağlı olması durumunda nasıl davranılacağını tanımlayın.

Anlaşmaları Resmi Tutmak

Herkesin rolünü kesin olarak anlamasını sağlamanın en iyi yollarından biri, ayrıntıların bir sözleşmede yer aldığından emin olmaktır. Bu sadece bir kişinin ne yapması gerektiğini iyi anlamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir durumun tırmanması halinde de yardımcı olabilir.
Birinin rolünde bir değişiklik olması gerekiyorsa, nedenini net bir şekilde ortaya koymanın yanı sıra, kişinin rolü müzakere etmesine veya hatta reddetmesine olanak tanır. Söz konusu sözleşme, dava açılmadan önce ailenin çatışmayı çözmek için atması gereken adımları bile içerebilir.

Bağımsız Danışmanların Kullanımı

Üçüncü bir tarafın kullanılması, bir aile şirketinin zor kararlar alırken duygularından ve kişisel görüşlerinden kaçınmasına yardımcı olabilir. Denetimler yapmak, profesyonel tavsiyeler sunmak ve hatta aile için duyması zor olabilecek konuları tartışmak gibi işler yapabilirler. Örneğin, artık yapması gereken katkıyı yapmayan bir aile üyesinin gitmesine izin vermenin işletme için en iyisi olup olmayacağı gibi.

İş Ailesi Anlaşmazlıklarının Çözümü

Sorunlar ortadan kalkmadığında, sadece işi değil ailenin kendisini de etkilemeye başlayabilir. Sorun tırmandıkça, işlerin çok ileri gitmesini önlemek için hangi adımları atmanız gerektiğini bilmek isteyeceksiniz.

Açık ve Dürüst Tartışma

Herkesin birbiriyle iyi iletişim kurmasını sağlamak, bir durumu yatıştırmanın en güçlü yolu olabilir. İnsanların sadece doğruyu söylediklerinden değil, aynı zamanda dinlediklerinden ve anladıklarından da emin olun. Hiçbir şeyi saklamamaya çalışın ve sorunları tartışmak için toplantılar düzenleyin, ancak aynı zamanda zor konularda nazik veya diplomatik olun.

Bir Arabulucu Getirin

Tarafsız bir üçüncü tarafın kullanılması aile üyeleri arasındaki tartışmayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bu kişilerin aile içinde bir yatırımı olmayacaktır ve iş hakkında herhangi bir işmiş gibi konuşabilirler. Ayrıca arabuluculuk için, başlamadan önce herkesin kabul edebileceği net hedefler belirleyebilirler.
Bir arabulucunun amacı, herkesin duyulduğunu hissetmesini sağlamak ve aile üyelerini gönüllü bir çözüme doğru yönlendirmeye çalışmaktır.

Profesyonel Danışmanlık Kullanın

Bir aile terapisti kullanmak, üyelerin ailevi farklılıklarını ve geçmişten gelen sorunlarını çözmeye başlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca insanlara ihtiyaçlarını ve işi etkileyen sorunları tartışmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlayabilir.

Yasal Yollara Başvurun

Bu son çare olmakla birlikte, en ciddi adım olabilir. Aile, avukatlara danışarak herkesin istediğine en yakın sonucu almasını sağlayacak bağlayıcı bir karar arayabilir. Bu işe yaramazsa, bir hakime gitmek gerekebilir, ancak bu maliyetli ve zaman alıcı olabilir.

Bilgili İş Hukuku Avukatlarımızdan Hukuki Tavsiye Alın

Kendinizi böyle zor bir durumda bulduysanız, dikkatli davranmak isteyeceksiniz. Aile şirketi davaları hassastır ve böyle bir durumun gerektirdiği inceliğe sahip bir avukatla çalıştığınızı bilmeniz gerekir.
Boyer Hukuk Bürosu, ticari anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmak için ailelerle çalışma geçmişine sahiptir. Sizinle sürecimiz ve ilk görüşmelerden davaya kadar her adımda nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında konuşabiliriz. Öyleyse, bugün iletişime geçin ve sunduklarımız hakkında daha fazla bilgi edinin.