Uyuşmazlık Çözümüyle İlgili Alternatif Olgular

Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Hakkında Olgular, ADR, tahkim, arabuluculuk,

Alternatif Uyuşmazlık Çözümü nedir ve farklı türler nelerdir?
Bir iş ortağı, müşteri veya aile üyesiyle bir anlaşmazlık içinde misiniz? Davanın süresinden ve masrafından korkuyor musunuz? Mahkemeye gitmenin riskleri ve maliyetleri olmadan, karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Uyuşmazlık çözümüyle ilgili alternatif olgular hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Alternatif Anlaşmazlık Çözümü (ADR) sizin için bir seçenek olabilir. Tahkim veya arabuluculuk yoluyla, siz ve rakibiniz herkesi mutlu edecek bir anlaşmaya varmanın bir yolunu bulabilirsiniz.

“Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Nedir?” diye soruyorsanız, işte ADR hakkında bilmeniz gereken üç önemli olgu:

1. Davadan Daha Hızlı Sonuçlanır

Adalet çarklarının yavaş hareket etme eğiliminde olduğu yaygın bir bilgidir. Mahkemelerin davalara boğulmuş durumda olduğu da bir gerçektir.

Bir davada, her iki taraf da keşif yaparken aylarca beklemeniz gerekebilir. Yürütmesi ve karar vermesi uzun zaman alan ifade ve önergeler olabilir. Avukatlar ve hakimler tatile gider ve gecikmeye sebep olacak başka davalara bakmak zorunda kalabilir.

Bazen bir davanın tarafı, yargı sürecinin uzamasından fayda sağlayabilir ve bu gecikmeleri daha iyi bir çözüm için müzakere etme yolunda kullanabilir.

İş hayatında vakit nakittir. Mahkeme işlemleri devam ederken önemli bir gönderi, borç veya işe almayı bekliyor olabilirsiniz.

ADR, mahkeme sisteminden çok daha hızlıdır. Çoğunlukla, aylar ve hatta yıllar yerine birkaç hafta veya daha kısa sürede bir çözüme ulaşabilirsiniz.

2. Daha Az Pahalıdır

Tahkim ve arabuluculuk, farklı ADR türleridir. Anlaşmazlığınıza bağlı olarak, biri sizin için daha uygun olabilir.

Ancak, her iki anlaşmazlık çözümü yönteminin de ortak özelliği şudur: Davadan daha ucuzdurlar. Genellikle geleneksel bir davadan daha hızlı hareket ettikleri için, yasal faturalarınız çok daha az olacaktır.

ADR, mahkeme gibi, dava masrafları gibi masrafları da beraberinde getirir. Anlaşmazlığın niteliğine bağlı olarak, bunlar oldukça yüksek olabilir. FINRA gibi kurumlarla menkul kıymet anlaşmazlıkları toplamda binlerce dolar olabilir.

Bununla birlikte, ADR genellikle yasal anlaşmazlıkları çözmek için mahkemeye gitmekten çok daha uygun maliyetli bir yoldur.

3. Daha Esnek Olabilir

Boşanmada varlıkları bölüşüyor, bir müşteriyle anlaşmaya çalışıyor veya iş ortağınızdan ayrılıyor olsanız da, ilişkiyi kurtarmak isteyebilirsiniz. Fakat davaların yüksek maliyetleri ve yoğun kazan-kaybet riskleri, tartışmalı bir mahkeme savaşına girdiğiniz biriyle çalışmaya devam etmeyi çok zorlaştırır.

Tahkim, bir hakimin kararından veya jüri kararından daha esnek çözümlere izin verir. İçinde bulunulan durumun kendisine rıza gösterilerek karar verildiği için, iki taraf belli şartlar üzerinde anlaşmaya rahatça karar verebilirler.

Arabulucu veya hakem, taraflara her iki tarafı da tatmin edecek yaratıcı yollar bulmalarında yardımcı olacaktır. Karar verici bir yargıç olmadığı için, zaman içinde ödemeler, rekabet etmeme veya gizlilik hükümleri ve rakiplerin şimdi ve gelecekte işbirliği yapmasına izin verebilecek diğer taktikler gibi alternatif kararları teklif etme ve değerlendirme konusunda daha fazla seçenekleri vardır.

Alternatif Uyuşmazlık Çözümü nedir sorusu Yasal Sorununuza Cevap Olabilir

“Alternatif uyuşmazlık çözümü nedir?” Diye merak ediyorsanız ve eğer size uygun olabileceğini düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçin. Yasal ihtilafınızı minimum maliyet, zaman ve stres ile çözmenize yardımcı olabiliriz.