Bir Ticari Markanın Tescili

bir ticari markanın tescili, marka başvurusu, patent, telif hakları, şirket kuruluşu, kurumsal kimlik,

Mal veya hizmet sattığınız bir işletme işletiyorsanız, muhtemelen bir ticari markanın tescili için başvuru yapmış veya yapmayı düşünmüşsünüzdür. Bir ticari marka, ürün adınızı, logonuzu veya sık kullandığınız bir sembolü koruyabilir. Ticari marka yalnızca işletmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda markanızı rakipler üzerinden kolayca tanımlamalarına izin vererek müşterilerinizi koruyabilir. Ticari markanızı tanırlarsa, ürününüzü veya hizmetinizi başka bir markayla karıştırmaktan endişe etmeden güvenle satın alabilirler.

Bir ticari markayı tescil etme süreci ilk bakışta korkutucu görünebilir, ancak aşağıda özetlenen adımları izler ve bir avukattan yardım alırsanız, süreç basittir.

Marka nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi, ticari markayı, bir taraftan diğerine malların kaynağını tanımlayan ve ayıran bir kelime, ifade, sembol veya tasarım olarak tanımlar. Ticari markalar, telif hakları ve patentlerden farklı olarak yıllar sonra geçerliliğini yitirmez. Ticari markanızı bir kez kaydettirdikten sonra, onu mal ve hizmetlerinizi bir başkasınınkinden ayırmak amacıyla kullandığınız sürece sonsuza kadar kullanabilirsiniz.

Ticari marka, markanızı rakiplerinizden ayırmanıza ve işinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Markanızı Tescil Ettirmelisiniz

USPTO, ticari markanızı kaydettirmenizi zorunlu kılmasa da, ticari marka tescilinin bir dizi avantajı vardır. İşletmeniz için bir ticari markanız varsa, muhtemelen kullanımını korumaktan endişe duyuyorsunuz. Kayıt olmadan, bunun için “genel hukuk” hakları oluşturabilirsiniz, ancak size USPTO’ya kayıt yaptırmakla aynı korumayı sağlamaz. Kayıt sürecini terk ederek zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Genel hukuk ticari markası oluşturmak için, “™” kullanmanız yeterlidir. Bu, ortak hukuk ihlali korumasını sürdürerek, coğrafi bölgenizde birinin ticari markanızı kullanmasını önlemenize olanak tanır.

Ne yazık ki, bu ticari markayı tescil etmekten daha kolay görünse de, bu ticari markayı başka hiç kimsenin kullanmadığından emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Ticari marka halihazırda kullanımdaysa ve yine de kullanırsanız, ihlal nedeniyle dava açılma riskini alabilirsiniz.

Bu durum tespiti araştırması zaman alıcı olabilir çünkü genel hukukta ticari markalar için merkezi bir veri tabanı yoktur. Artı, ticari markaya sahip olduğunuzda, onu başka kimsenin kullanmadığından emin olmaktan sorumlusunuz. Kendi ticari markanızı denetlemezseniz, ihlal koruması haklarınızı kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla, markanızı tescil ettirmek uzun bir süreç gibi görünse de, genel hukuk koruması ile sahip olamayacağınız şu avantajları sağlar:

 • Bir Ticari Markanın Federal Tescilinin Avantajları
 • Mülkiyet talebinizin kamuya bildirilmesi
 • USPTO veritabanında bir liste

Yasal mülkiyet karinesi ve bunu kaydınızda belirtilen mallar ve / veya hizmetlerle bağlantılı olarak kullanmak için münhasır haklar:

 • ABD’nin ABD’deki Müşterilere ve Sınır Korumasına kaydını kaydederek ihlal eden yabancı malların ithalatını önleme yeteneği
 • Federal tescil sembolünü (®) kullanma hakkı
 • İşaretle ilgili herhangi bir şey için federal mahkemede dava açma yeteneği
 • ABD tescilini kullanarak yabancı ülkelerde tescil alma fırsatı

Bir Ticari Markayı Kaydetmek İçin Gereksinimler

Bir ticari markayı tescil ettirmek için, bir ticari marka araştırması yaparak, ticari markanın başka bir markanın ürün veya hizmetiyle karıştırılmamasını sağlayarak ve başvuruyu doğru şekilde yaparak gerekli özeni göstermeniz gerekir.

Bir ticari marka başvurusunda bulunmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Marka formatınızı belirleyin
 • Markaya uygulanan mal veya hizmetleri açıkça belirtin
 • Başka hiç kimsenin marka üzerinde hak sahibi olmadığından emin olmak için USPTO veri tabanında bir arama yapın
 • Dosyalama için dayanağınızı belirleyin
 • Ticari Marka Elektronik Başvuru Sistemi (TEAS) üzerinden başvuruyu hazırlayın ve gönderin

Marka Formatınızı Belirleyin

Başvurunuza ticari markanızın net bir çizimini veya tasvirini eklemelisiniz. Markanızın bu temsilini eklemediğiniz sürece, federal ticari marka tescil başvurunuz incelenmeyecektir.

USPTO, göndermek istediğiniz çizim türü için gereksinimleri belirlemenize yardımcı olacak yönergelere sahiptir. Gereksinimler, çizim türüne göre değişir. Renk işaretleri, sıra dışı işaretler, standart karakter çizimleri ve özel form çizimlerinin hepsinin farklı gereksinimleri vardır.

Tek başına bile bu, lisanslı bir ticari marka avukatından yardım almak için iyi bir nedendir.

Ticari Marka Araması Yapın

USPTO, kaydettirmek istediğiniz markayı arayabileceğiniz bir çevrimiçi veritabanına sahiptir. Bu işareti başka hiç kimsenin kullanmadığından ve haklarına sahip olmadığından emin olmanız önemlidir.

Özgünlük

Markanız üzerinde başka hiç kimsenin haklarına sahip olmadığına karar verseniz bile, USPTO, başvuru inceleme sürecinde ek hususlara sahiptir. Bir ticari markanın tescili başvurusunu incelerken, USPTO diğer markalarla “karışıklık olasılığını” dikkate alır.

USPTO, aşağıdaki durumlarda bir karışıklık olasılığının mevcut olduğunu belirleyebilir:

 • İşaretler benziyor olabilir
 • Tarafların mal ve / veya hizmetleri, bir tüketicinin yanlışlıkla aynı kaynaktan geldiğine inanacağı şekilde ilişkilidir.

Orijinalliğe olan bu ilgi, her zaman tescilin reddedilmesine neden olmaz. Aslında, mallar ve hizmetler birbiriyle ilişkili değilse iki işaret aynı görünebilir.

Ticari Marka Başvurusu Yapın

Amerika Birleşik Devletleri veya yönetimi altındaki ülkelerde ikamet ediyorsanız, ticari markanızı kaydettirmenize yardımcı olması için bir avukat tutmanız gerekmez. Yine de, bu ticari markanın kullanımda olup olmadığını ve federal tescil için uygun olup olmadığını belirlemek için gerekli araştırmanın yapılmasına yardımcı olabilecek sürece aşina birinin rehberliğine sahip olmak yararlıdır.

Ayrıca bir başvuru ücreti olduğunu ve USPTO’nun tüm başvuruların ticari marka tescili ile sonuçlanmadığını açıkça belirttiğini bilmelisiniz. USPTO, federal kayıt başvurusunda bulunmak isteyen herkesi lisanslı bir avukatın yardımına başvurmaya teşvik eder.

Bir ticari markanın tescili hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bugün ofisimizle iletişime geçin.