Daimi İkamet Sahibinin Hakları ve Sorumlulukları

daimi ikamet sahibinin hakları ve sorumlulukları, abd green card başvuru, vatandaşlık başvurusu,

Birçok insan Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak ikamet etmeye başladıktan sonra ne olacağını merak ediyor. Daimi ikamet hakkı kazanıldıktan sonra, farklı haklarınız ve sorumluluklarınız vardır. Daimi ikamet sahibinin hakları ve sorumlulukları ile ilgili bilgi sahibi olmak için lütfen okumaya devam edin.

Daimi İkamet Sahibi Olarak Haklar

ABD’de daimi ikamet eden biri olarak ABD’de çalışma hakkını da elde edersiniz. Bazı işler sadece ABD vatandaşlarıyla sınırlı olsa da, çoğu durumda seçtiğiniz herhangi bir yasal kurum ya da şirkette çalışabilirsiniz. Ek olarak, ikamet ettiğiniz eyaletin yasaları ve yerel yargı da dahil olmak üzere ABD yasaları sizi koruyacaktır.

Ayrıca, bir Göçmenlik Görevlisi ABD’ye yeniden girişinizi reddetmeden ABD’ye girip çıkabileceksiniz. Kendi işinizi kurabilecek, vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek ve eğitim için mali yardım alabileceksiniz.

Ancak, oy hakkının yalnızca ABD vatandaşları için geçerli olduğunu lütfen unutmayın. Bir ABD seçiminde oy kullanabilmek için, vatandaşlık sürecinden geçerek vatandaş olmanız gerekir. Bunun yanında, ABD vatandaşı olmanın birçok başka faydası da vardır.

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmakla ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Daimi İkamet Sahibi Olarak Sorumluluklar

Daimi ikamet statüsü, bu statüyü alana bazı sorumluluklar yükler. Amerika Birleşik Devletleri yasalarına uyarak ikamet durumunuzu korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu, gelir vergisi beyannamesi vermeniz ve gelirinizi ABD İç Gelirler Servisi’ne bildirmeniz gerektiği anlamına gelir. Benzer şekilde, demokratik devleti desteklemelisiniz ve hükümeti yasadışı yollarla değiştirmeyi denememelisiniz. Ayrıca, 18-25 yaşları arasında bir erkekseniz, Seçici Hizmete (askerlik hizmeti) kaydolmanız gerekir.

İkamet durumunuzu da korumalısınız. ABD federal yasalarını, eyalet yasalarını ve yerel yasaları ihlal etmekten kaçınmalı ve ayrıca, yeşil kartınızı süresi dolmadan yenilemelisiniz. Yeşil kartların çoğu 10 yıllık dönemler için geçerlidir.

Daimi ikamet veya vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyorsanız, deneyimli bir avukata danışmanız zorunludur. Boyer Hukuk Bürosu‘ndaki avukatlarımız göçmenlik prosedürleri konusunda çok bilgilidir ve başvurunuzda size yardımcı olabilmek amacıyla tüm bilgi ve tecrübelerini kullanabilmeyi dört gözle beklemektedir. Bir danışma randevusu planlamak için lütfen bugün bizimle iletişime geçin.