E-2 Yatırımcı Vize Politikaları Ulusal Savunma Yetki Yasası

Pasaportta farklı vizeler ve pullar - seyahat geçmişi, E-2 yatırımcı vizesi politikaları, NDAA
2020 yılında, birçok farklı kategori arasında vize onaylama oranı yaklaşık %75 olmuştur. Doğru vize türüne başvurmak ve almak, herhangi bir aksaklık veya göçmenlik sorunu hakkında endişelenmeden iş yapmanıza yardımcı olabilir. Geçtiğimiz yıl, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (NDAA) yürürlüğe girmesiyle birlikte federal hükümet tarafından E-2 yatırımcı vizesine ilişkin bazı değişiklikler yapıldı. Bu kural değişikliklerini anlamak, E-2 yatırımcı gerekliliklerini araştırırken elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu kurallara aşina olmanız ve başvuru sürecini doğru bir şekilde ele alabilmeniz için okumaya devam edin.

E-2 Yatırımcı Vizesi Nedir?

Bu vize türü, yatırım yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen kişiler için geçerlidir. Bu politikanın koşulları altında, bir başvuru sahibi 3 ay ile 5 yıl arasında herhangi bir süre için vize alabilir.
Bu vizeler koşullara bağlı olarak süresiz olarak da uzatılabilir. Bu vizelerin sadece önemli yatırımlar için verildiğinin bilinmesi önemlidir. Bu vizeler başka tür ticari çıkarlar veya istihdam biçimleri için de verilebilir ve belirli ülkelerle sınırlıdır.

Hangi Yeni Politikalar Uygulanıyor?

E-2 vizesine başvuracaksanız, yakın zamanda hangi politika değişikliklerinin yapıldığını bilmeniz önemlidir. Başkan Biden’ın yönetimi, 2023 itibariyle, başvuru sahiplerinin bu vizeleri nasıl aradıklarını ve aldıklarını etkileyecek değişiklikleri uygulamaya koydu. Bu politikalar Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) olarak tanıtıldı.
İşte anlamanız gereken bazı önemli değişiklikler:

CBI Başvuru Sahipleri için Yeni Zaman Gereklilikleri

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık (CBI) programı, insanların sadece yatırım vizesi için başvuruda bulunmalarına değil, aynı zamanda bu süreçte vatandaş olmalarına da olanak sağlamaktadır. Başvuru sahiplerinin ticari çıkarları, bir vatandaşlık edinmeleri için yeni fırsatlara yol açabilir.
Artık bu programlara dayanarak vatandaşlık arayan kişiler için yeni zaman gereklilikleri var. 2023 itibariyle, yatırımcıların E-2 vizesi almaya hak kazanabilmeleri için en az 3 yıldır ülkede bulunuyor olmaları gerekmektedir. Bu, en önemli E-2 yatırımcı gereksinimleri değişikliklerinden biridir ve yetkililerin kanıt isteyeceği bir değişikliktir.

Belirli Ülkeler için Özel Politikalar

E-2 vizesine başvururken, menşe ülkenize bağlı olarak bu vize kurallarının nasıl uygulandığını öğrenmelisiniz. Portekiz artık ABD’li yatırımcı olmak isteyen E-2 vizesi başvuru sahiplerine açık bir ülke. Ülke, 2022 yılının sonuna doğru E-2 uygun ülkeler listesine eklendi ve değişiklik bir sonraki takvim yılının başında yürürlüğe girdi.
Karşılıklı Çıkarları Geliştirme ve Başarımızı Büyütme (AMIGOS) Yasası uyarınca vatandaşlar artık hem E-1 hem de E-2 vizesi alabiliyor. Portekiz veya E-2’ye uygun başka bir ülkeden pasaport sahibi olmak ve söz konusu işletmede en az %50 mülkiyet payına sahip olmak gibi yerine getirilmesi gereken birkaç şart vardır. Bu değişikliklerin amacı hem Amerika Birleşik Devletleri’ne hem de Portekiz’e veya diğer uygun ülkelere fayda sağlamaktır. Diğer ülkelerin vatandaşları yeni bir vatandaşlık kazanarak kendilerine ve ailelerine bakmak için ek gelir elde edebilirken, Amerika Birleşik Devletleri de ekonomisini canlandıracak yeni ticaretten faydalanabilir.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını (NDAA) ve E-2 Yatırımcı Vizeleri Üzerindeki Etkisini Anlamak

E-2 vizelerindeki bu değişiklikler Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında yasalaştı. Bu yasa, federal hükümetin her mali yılda Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (DoD) için ayırdığı yıllık bütçeyi ifade eder. Bütçe, her yıl mevcut başkanın yönetimi tarafından bu yasa kapsamında imzalanır.
Bu kanun ilk olarak 1961 yılında yürürlüğe girmiştir ve o zamandan beri yıllık bir harcama seti olarak uygulanmaktadır. 2023 yılı için NDAA, 2022 yılının hemen sonunda Aralık ayında yasalaştı. NDAA’nın bu versiyonuna göre, Savunma Bakanlığı için bütçe yaklaşık 816 milyar dolardı. Yeni uçak harcamaları ve diğer ayrıntıların yanı sıra E-2 vizelerini içeren bölümler de bu yasanın bir parçasıydı.

E-2 Yatırımcı Vizesi Başvurusu

Sorunsuz bir şekilde onay alabilmeniz için E-2 yatırımcı vizesine başvurmanın inceliklerini anlamanız önemlidir. E-2 vizesine ya Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken ya da kendi ülkenizde başvurabilirsiniz. Kendi ülkenizden başvuruyorsanız, DS-160 Formunu doldurup dosyalamanız ve gerekli tüm ücretleri ödemeniz gerekecektir. Bu aşamadan sonra, bir yetkili ile vize görüşmesi randevusu ayarlamanız gerekecektir. Belgelerinizi düzenlemek ve vize görüşmesine hazırlanmak için zaman ayırın.
E-2 vizesi için başvuruyorsanız, derlemeniz gereken çeşitli ayrıntılar vardır:
  • Güncel bir pasaport
  • İki farklı fotoğraf
  • Güncel ücretlerin ödenmesi
  • Geri dönmek istediğinizi kanıtlamak için kendi ülkenizden bir ipotek, kira kontratı, mülk tapuları veya diğer belgeler
  • Lisanslar, mali belgeler, banka ekstreleri ve vergi bilgileri dahil olmak üzere işletmeniz için belgeler
Buradan itibaren, tüm bilgilerinizi iki ve üç kez kontrol edin ve bilgilerin doğru olduğundan ve eksiksiz doldurulduğundan emin olun. Başvurunuzun incelenmesi, onaylanması veya reddedilmesi 4 hafta veya daha uzun sürebilir. Sabırlı olun ve bu süre zarfında takip edebileceğiniz yetkililerin iletişim bilgilerini alın.

Vize Sürecinden Geçin

Artık E-2 yatırımcı vizesine başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, bunu gerçeğe dönüştürmek için daha iyi bir konumdasınız. En son değişiklikleri ve bunların sizin durumunuza nasıl uygulanacağını anlamak için bu bilgilerle başlayın.
Boyler Hukuk Bürosu bu süreçte size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. çevrimiçi iletişim formumuzu kullanarak bize bir mesaj gönderin veya (305)921-9665 numaralı telefondan iletişime geçin.