İntifa Hakkı Bilgisi Raporlama Kılavuzu

iki işadamı çok önemli bir toplantıda
ABD Hazinesi’nin Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Kurumsal Şeffaflık Yasası (CTA) kapsamındaki raporlama gerekliliklerini değiştirdi. Eylül 2022’de FinCEN, ABD işletmeleri ve finansal sistemi içindeki yasadışı uygulamaları ele almak için yeni hükümler yayınladı. Kural, paravan şirketler ve yolsuzluk yapan bireyler gibi kuruluşları hedef alsa da, tüm işletmeleri etkileyecektir. İntifa hakkı beyannamesi vermesi gereken şirketler, şirketin kime ait olduğunu belirlemeli ve FinCEN’e bildirmelidir.

Kurumsal Şeffaflık Yasası (“CTA”) nedir?

2020’deki Kara Para Aklamayla Mücadele Yasası’nın bir bölümü olan CTA, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve diğer yasadışı eylemleri durdurmak için kabul edildi. CTA, Amerikan şirketlerinin ve LLC’lerin yasadışı kazanç için kullanılmasını durdurmayı ve ticari kuruluşlar hakkında açıklanan bilgileri geliştirerek kolluk kuvvetlerinin suç teşkil eden davranışları tespit etmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır1. CTA 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecektir. İlgili tüm taraflar yeni yılın başında ABD Hazine Bakanlığı’nın bir birimi olan Mali Suçları Uygulama Ağı’na (“FinCEN”) bilgi sunmak için kısıtlı bir zaman aralığına sahip olacak.
Eylül 2022’de oluşturulan yeni hükümler, FinCEN’in kriterlerini karşılayan çok sayıda küçük işletme sahibi, limited şirket, şirket ve diğerleri için bir intifa hakkı sahipliği bilgisi (BOI) raporlama gerekliliği oluşturdu. Tahminen 32 milyon şirket, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemelere tabi olacak.

Yeni Kural Kimleri Etkiliyor?

Genel anlamda, BOI raporlama kuralı, ABD’de oluşturulan veya ABD’de faaliyet göstermek üzere tescil edilen belirli ticari kuruluşlar için geçerli olacaktır. İntifa hakkı beyannamesi vermesi gereken şirketler, şirketin kime ait olduğunu belirlemeli ve FinCEN’e bildirmelidir.

Raporlayan Şirketler

Raporlama yapan bir şirket, BOI raporu sunması gereken bir işletmedir. Herhangi bir ABD eyaletinin veya kabile yargı yetkisinin yasaları uyarınca herhangi bir belgeyi dosyalayan bir ticari varlıktır. Raporlama yapan bir şirket, uygun bir devlet dairesine belge sunarak ABD’de iş yapmak için kayıt yaptırmış yabancı bir işletme de olabilir. Bir işletme veya kuruluşun şirket kuruluş belgelerini dosyalaması gerekmiyorsa, BOI raporlama gerekliliklerinden muaftırlar. FinCEN hükmü, rapor sunması gerekmeyen 23 kuruluşu içermektedir.

Gerçek Faydalanıcı

FinCEN yönetmeliğine göre, intifa hakkı sahibi, raporlama yapan şirket üzerinde önemli kontrolü olan veya şirketin mülkiyet paylarının en az dörtte birine sahip olan kişidir. Kimin mülkiyet payına sahip olduğunu veya bir şirket üzerinde önemli bir kontrole sahip olduğunu belirlemek için çok sayıda karmaşık standart bulunduğundan, bu, Faydalanıcı Sahiplik Bilgileri raporlama gerekliliklerinin karmaşık bir yönü olabilir. Reşit olmayanlar, emanetçiler, acenteler ve alacaklılar da dahil olmak üzere kuralın bu unsuru için muafiyetler de mevcuttur. Sizden ne istendiğini anladığınızdan emin olmak için düzenlemeleri dikkatlice inceleyin. Kimi intifa hakkı sahibi olarak göstereceğinize karar veremiyorsanız, gereklilikleri netleştirmek için bir iş hukuku avukatı ile görüşün.

Şirket Başvuru Sahibi

Şirket başvuru sahibi, iş kurma veya tescil belgelerini dosyalayan kişidir. İşletmenin dosyalama işlemlerini tamamlaması için bir başkasını denetleyen veya yönlendiren bir kişi de şirket başvuru sahibi olarak nitelendirilebilir.

Hak Sahipliği Bilgi Raporlama Gereklilikleri

Yeni FinCEN kuralı 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek, ancak bu tarihten önce kurulan tüm raporlama şirketlerinin BOI raporlarını tamamlamak ve göndermek için 2025 yılına kadar süreleri olacak. Dosyalama hükmü yürürlüğe girdikten sonra kurulan yeni işletmeler için, BOI raporunun sunulması için son tarih, işletme oluşturma veya kayıt tarihinden itibaren 30 gündür. Şirketlerin ayrıca BOI raporlarındaki bilgiler değiştiğinde FinCEN’i güncellemeleri gerekmektedir.
İşletmeniz bir raporlama şirketi olarak kabul ediliyorsa, bu yeni düzenlemeye uyum çok önemlidir. FinCEN, kaçakçılık, kara para aklama ve diğer mali suçlar gibi suçları tespit etmek ve önlemek için sağlam bir yaklaşım benimsiyor. BOI raporunuzu göndermemek, günlük 500 $ gecikme ücretine, 10.000 $ para cezasına ve hatta hapis cezasına yol açabilir.
FinCEN bu BOI raporlama yönetmeliği için ne talep ediyor? Raporlama yapan şirketler aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanmalıdır:
  • İsim, doğum tarihi ve adres dahil olmak üzere her bir intifa hakkı sahibinin kimlik bilgileri
  • Her bir intifa hakkı sahibinin pasaportu, ehliyeti veya resmi kimlik numarası ve kimlik belgesinin bir fotoğrafı
  • Raporlama yapan şirketin adı
Şirket başvuru sahiplerinin de rapora dahil edilmesi gerekebilir, bu durumda intifa hakkı sahipleri için sağlanan bilgilerin aynısının şirket başvuru sahiplerine de verilmesi gerekecektir.
Bu raporlarda sunulan bilgiler, ABD Hazine Bakanlığı, kolluk kuvvetleri, belirli finansal kurumlar ve diğerleri dahil olmak üzere belirli talep sahiplerine ifşa edilebilir. FinCEN, koruma önlemleri ve BT güvenlik protokolleri uygulayarak intifa hakkı sahiplerinin gizliliğine ve güvenliğine öncelik vereceğini taahhüt etmiştir.

Yeni Gerekliliklerde Gezinme

Eylül 2022’deki ilk duyurudan bu yana FinCEN, BOI raporlaması için dosyalama süreçleri hakkında ek bilgi ve rehberlik yayınladı. Bir rapor sunması gereken şirketler bunu FinCEN web sitesinde güvenli bir dosyalama sistemi aracılığıyla yapacaklar.
Nihai ayrıntılar ve lojistik hala üzerinde çalışılıyor, bu da birçok işletme sahibinin yeni yasal gerekliliklerle ilgili hissedebileceği kafa karışıklığını artırabilir. Bu son FinCEN gereklilikleri hala belirsizse, bir iş hukuku avukatı uyum için harika bir kaynak olabilir.
ABD’deki mali dolandırıcılığı kontrol etme ve sınırlama çabaları, FinCEN’in ülkede kurulan veya iş yapan birçok şirket için Yararlanıcı Sahiplik Bilgileri raporlama gereklilikleri oluşturmasına yol açmıştır. Bu federal yasa, belirli mevcut işletmeler ve yeni kurulan işletmeler için açıklama kuralları belirler. Çok sayıda istisna mevcut olsa da, düzenleme küçük işletmeler, şirketler ve diğer tüzel kişilik türleri için geçerli olabilir. Yeni BOI raporlama kuralının arkasındaki amaç, ABD’de faaliyet gösteren veya kayıtlı şirketlerin kimlere ait olduğu veya kimler tarafından kontrol edildiği hakkındaki bilgilerin ifşa edilmesini kolaylaştırmaktır.

Şirketinizin Faydalı Sahiplik Bilgileri Raporlama Yükümlülüklerini Keşfetmek İçin Deneyimli Bir İş Hukuku Avukatına Danışın

Yeni federal düzenlemelerin gerekliliklerini yerine getirmek işletme sahipleri için genellikle çok zordur ve cevaplanmamış sorularınız varsa veya BOI raporunuzda hata yapma riskini almak istemiyorsanız bir iş hukuku avukatına danışmak iyi bir fikirdir.
Boyer Hukuk Bürosu’ndaki hukuk ekibi, her müşterinin kendine özgü ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunar. 305-921-9665 numaralı telefondan bizi arayın veya bir danışma planlamak için iletişim sayfamızdan bize bir mesaj gönderin.