İşletmenizi E-posta Sahtekarlığından Koruyabilirsiniz

e-posta sahtekalığı, uzaktan çalışma, pandemi, kişisel bilgi hırsızlığı, işletmenin korunması, İşletmenizi e-posta dolandırıcılığından koruma yolları

Bugün, ABD işgücünün % 40’ından fazlası tam zamanlı olarak evden çalışıyor.
Son pandemiye tepki olarak uzak bir çalışma ortamını benimsemiş de olsanız, bu modeli yıllarca kullanmış da olsanız, çalışanlarınızı korumak için hala önemli bir sebep var. E-posta dolandırıcılığı hem şirket hem de saha dışı çalışanlar için gerçek bir risktir ve şirketlerin son zamanlarda tamamen sanal bir kuruluma geçmesiyle artmıştır.

Bugün, işletmenizi e-posta sahtekarlığından korumanın, güvenli ve başarılı online iletişimin keyfini çıkarmanın birkaç önemli yolunu paylaşıyoruz.

1. Ne Aradığınızı Bilin

Otomatik yollanan kandırma amaçlı bazı e-postalar var. Profesyonel olarak ne kadar estetik göründüğüne bakmadan önce, aşağıda belirtilen noktalar için her mesajı yakından kontrol edin:

  • Yanlış yazılmış kelimeler
  • Dilbilgisi hataları
  • Tanıdık olmayan veya garip gönderici adresi
  • Acil “hemen harekete geçin” mesajları

Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz, e-postayı asla açmayın. Veri ihlallerinin % 90’ından fazlası bir tıklamayla başlar ve e-posta kimlik avı dolandırıcılıkları mümkün olduğunca şüphelendirmeyecek şekilde tasarlanır. Yine de, korumanızı düşürmek, kullanıcı adları, parolalar ve finansal ayrıntılar dahil olmak üzere şirketinizin en hassas bilgilerini ifşa etmek anlamına gelebilir.

2. Şüpheli Ekleri Açmayın

Tanımadığınız bir göndericiden bir e-posta aldınız mı? Eğer öyleyse, onunla hiçbir şekilde etkileşimde bulunmayın. Bu, herhangi bir bağlantıyı tıklamamanız, herhangi bir dosyayı indirmemeniz veya herhangi bir eki açmamanız gerektiği anlamına gelir.
Aslında, yalnızca beklediğiniz veya güvenilir, doğrulanmış bir kaynaktan gelen e-postalarla etkileşim kurmak akıllıca bir iş uygulamasıdır.

3. Kişisel Verileri Gizli Tutun

Talep ne kadar ikna edici olursa olsun, hassas şirket verilerini asla e-posta üzerinden paylaşmayın. Çalışanların Sosyal Güvenlik Numaralarından şirketinizin bütçesine kadar, elektronik olarak iletilirse saldırılara karşı savunmasız kalabileceğiniz sayısız ayrıntı vardır.

Unutmayın: Saygın bir kaynak, ayrıntıları güvenli, şifreli bir portal aracılığıyla işleyecektir. Asla başka bir şekilde tedarik etmek zorunda hissetmemelisiniz. Dahası, sadece aramayı yapan taraf sizseniz bu bilgileri telefonda açıklamak konusunda rahat olabilirsiniz.

4. E-posta Sağlayıcınızı İnceleyin

Tüm e-posta sağlayıcıları eşit güvenlikli değildir ve diğerlerinden daha güvenli olan bazıları vardır. Şirketiniz için birini seçmeden önce, aşağıdaki işlevleri sağladığından emin olun:

  • İki faktörlü kimlik doğrulama
  • Phishing (Kişisel bilgi hırsızlığı) ve spam uyarıları
  • Phishing ve spam filtreleri

Bu araçlar yerinde ve yeterli olduğunda, e-posta sisteminiz işletmenizi siber saldırılara karşı etkin bir şekilde koruyabilir.

5. Doğru Kaynakları Kullanın

Sanal iş gücünüzü kurarken, e-posta ortamınızı olabildiğince güvenli hale getirmenize yardımcı olabilecek birçok kritik araç vardır. Bunlar:

  • E-posta filtreleri (spam ve önemsiz)
  • Anti-phishing özelliklerini de içeren antivirüs yazılımı
  • Sanal Özel Ağlar (VPN’ler)

Çalışanlarınız gizli bilgilere erişmek ve bunları paylaşmak için halka açık bir WiFi bağlantısı kullanmaya zorlandıysa VPN özellikle önemlidir. Güvenli olmayan bir ağda hassas verileri işlemek asla akıllıca olmasa da, bilinen ve saygın bir VPN, gerekirse veri şifreleme sağlayabilir.

İşinizi Bizimle Koruyun

E-posta sahtekarlığı çok yaygındır, ancak şirketinizin de bunu yaşaması gerekmez. Yukarıdaki beş ipucu ile işletmenizi bu tehditten nasıl korunacağınızı öğrenebilir ve ekibinizin uzaktan güvenle çalışmasını güçlendirebilirsiniz.

Çalışmalarınız sırasında, bir kişisel bilgi hırsızlığı (phishing) saldırısının kurbanı olursanız, yardım etmek için buradayız. Hukuk ekibimiz iş hukukunun her alanında deneyimlidir ve haklarınız için savaşmanıza yardımcı olabiliriz. Nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen bugün bizimle iletişime geçin.