Marka Kanununun Kasıtlı Olarak İhlali

ticari marka kanunu ihlali, marka başvurusu, kasıtlı marka ihlal davası,

Yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız, marka hukuku hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Ticari Marka Kanununun Kasıtlı Olarak İhlali halinde karşılaşabileceklerinizi ve bu ihlalden kaçınma yollarını aşağıda açıklamaya çalıştık.

2018 yılında dünya çapında yaklaşık 10,9 milyon ticari marka başvurusu yapıldı ve Çin 7,4 milyonla en fazla başvuruya sahip oldu. Amerika Birleşik Devletleri 640.181 başvuru ile ikinci sırayı aldı.

2019’da Birleşik Devletler Ceza Komisyonuna 47 telif hakkı ve ticari marka ihlali suçu nedeniyle başvuru yapılmıştır. Bu ihlalleri yapanların %89.1’i ya sabıkasızdı ya da çok az sabıkası vardı. Ortalama ceza 12 ay oldu ve yüzde 54,4 hapis cezası aldı.

Ticari marka yasasını ihlal etme riski küçük görünebilir, ancak cezalar ve maliyetler önemlidir. Ticari marka ihlalinden nasıl kaçınabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Hukukta Kasıtlı Niyet

Bir ticari markanın amacı, rakiplerinizin sizinkine benzer bir ürün veya hizmetten bahsederken tescilli ticari marka adınızı kullanmasını engellemektir. İhlalin kasıtlı olup olmadığını kanıtlama ihtiyacı, defalarca mahkemelerin incelemesine girmiştir.

1977’de, Amerika Birleşik Devletleri v. Wise davasında 9. Bölge Mahkemesi, kasıtlı bir eylemin kasıtlı olarak kanuna aykırı olarak yapılan bir eylem olduğu yönünde karar verdi. Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi yakın zamanda, bir ticari marka ihlalinin, tazminat ödenmesini gerektirmesi için kasıtlı olup olmadığının sorusunun sorulması gerektiğini karara bağladı.

Dönüm Noktası

On yıllardır, bir Davacının zararlarını telafi etmek için, kasıtlı niyetle hareket edildiğinin gösterilmesi gerekip gerekmediği konusunda Bölge Mahkemesi düzeyinde altıya altı bir bölünme olmuştur.

ABD Yüksek Mahkemesinin 2020’de oybirliğiyle verdiği karar, bir Davacının ticari marka ihlalinde kasıtlı olduğunu kanıtlamak zorunda olmadığı yönündedir. Bu karar tüm Amerika Birleşik Devletleri için standardı belirler.

Romag Fasteners, Inc. – Fossil Inc. davasındaki Yüksek Mahkeme Görüşünde verilen gerekçenin bir kısmı, Lanham Yasası § 1125(a)’nın gösterilmesi kasıtlı olmasını gerektirmez.

Ticari Marka Yasası İhlalinden Kaçının

Yüksek Mahkeme’nin verdiği bu karar, bir ticari markayı ihlal ederseniz Davacının eyleminizin kasıtlı ve isteyerek olduğunu kanıtlamak zorunda olmadığı anlamına gelir. Hukuk bilgisizliği bir savunma değildir.

Mahkemelerin ticari marka ihlalinde incelediği kilit noktalar:

  • İşaretlerin Karşılaştırılması – görünüm, telaffuz, ortak harfler, ticari izlenim ve çağrışım
  • Hizmetlerin veya Malların Karşılaştırılması – iki ticari marka tarafından sunulan hizmetler veya mallar tüketicide kafa karışıklığına neden olacak kadar benzer ise
  • Ticaret Kanalı, Fiyatlandırma ve Alıcı – ticari markanın nasıl göründüğüne ve potansiyel alıcıya ilişkin bir analiz; pahalı bir ürünle alıcı daha fazla zaman harcar ve ödeme sırasında ucuz ve hızlı satın alma yapan bir kişiye kıyasla daha az kafa karışıklığı yaşar
  • İşaretin Gücü – Apple bilgisayarlar için kullanılan elma gibi, işaret belirli bir öğeyi düşündürüyorsa
  • Gerçek Karışıklık — Ürünlerin birbirleriyle karıştırılmasına ve muhtemelen tüketicinin ürünü yanlış şirkete iade etmesine neden olabilecekse

Bir ticari markanın sahibi, bu ticari markayı hizmet veya mal satmak amacıyla kullanma hakkına sahiptir.

Tescilli Ticari Markalar

Bu ticari markanın sahipleri, “TM” logosunu kullanarak, müşterilerine bu markanın kendilerine ait olduğunu belirtirler. Ürün veya hizmetiniz için herhangi bir isim kullanmadan önce, benzerlikler için mevcut ticari markaların ticari marka veritabanında arama yapın.

Kendinizi ticari marka ihlali iddialarından korumanın en iyi yolu, bir ticari marka hukuk firmasının hizmetlerinden yararlanmaktır. Bir Ticari Marka Avukatı, marka kullanımı araştırması yapma ve bir kayıt başvurusu hazırlama konusunda üst seviyede bilgi sahibidir.

Uygun ve Açık Şekilde Hazırlanmış Bir Ticari Markaya Sahip Olun

Küçük, aile tarafından işletilen bir işletme veya büyük bir şirket olmanız farketmez, herkes ticari marka yasasını ihlal etme riski altındadır.

Boyer Hukuk Bürosu’nun deneyimli marka avukatları sizi ihlal davası riskinden koruyacak bilgi ve deneyime sahiptir.

Bir danışma seansı planlamak için bugün bizimle iletişime geçin. İhtiyacınız olabilecek tüm ticari marka, telif hakkı, lisanslama, franchising veya ihlal konularında sizinle birlikte çalışmayı istiyoruz.