Miras Planlaması Yapmak

Miras Planlaması Yapmak, vasiyetname, vekalet, miras vergisi, vakıf sözleşmesi, vasi belirleme

Kabul edelim, hiç kimse ölümlü olduğunu düşünmek istemez. Yaşamın sonuna hazırlanmak zor bir süreç olabilir, ancak bu onu daha az önemli yapmaz. Miras planlama, isteklerinizi korumak ve öldükten sonra varlıklarınızı istediğiniz doğrultuda transfer etmek için çok önemlidir. Önemine rağmen, miras planlama birçok Amerikalı için arka planda kalmaktadır. 55 yaşın üzerindeki kişilerin yalnızca yüzde 18’i, önerilen miras planı şartlarının tümüne sahiptir. Çok zor görünse de, miras planlaması yapmak uygun rehberlikle kolay bir süreç olabilir. İşlerinizi düzene sokmak ve bir miras planıyla ilerlemek için bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Miras Planlama nedir?

Pek çok insan “miras planlama” kelimesini bir vasiyet imzalamakla özdeşleştirir. Vasiyetnameler kesinlikle önemli belgeler olsa da bulmacanın tek parçası değiller. Miras planlama, mülkünüzü dağıtmak için bir strateji oluşturma sürecidir. Sadece transfer edilen varlıkları değil, aynı zamanda alıcıları, zaman çizelgesini ve gerçekleşeceği süreci de kapsar. Varlıklarınızı korumak için miras planlaması, yatırımlarınız, birikimleriniz ve emeklilik fonlarınız gibi diğer uzun vadeli planlara entegre edilebilir.

Mal varlığınızın geleceği için bir plan yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

Son arzu ve vasiyetname

Çoğu durumda, bu yasal belge mal varlığı planlama ihtiyaçlarının çoğunu karşılayacaktır. Vefatınızdan sonra mülkünüzün nasıl dağıtılacağını kontrol etmenizi sağlar. Yararlanıcıları belirleyebilir, çocuklarınız için bir yasal vasi seçebilir ve vasiyet uygulayıcı (tenfiz memuru) atayabilirsiniz.

Vakıf

Bu, üçüncü bir tarafın varlıkları elinde tutmasına ve yönlendirmesine izin veren yasal bir sözleşmedir. Vakıflar siz yaşarken yürürlüğe girer ve hatta birinin yokluğunda bir vasiyet görevi görebilir. Bunlar genellikle vergilerden, alacaklılardan ve vasiyetten kaçınmak için daha büyük miraslarda kullanılır.

Ön direktif

Yaşama vasiyeti olarak da bilinen ön direktifler, kendiniz için karar verememeniz durumunda tıbbi bakım tercihlerinizi belirler. Ölümcül bir şekilde hastalanmanız, ciddi şekilde yaralanmanız veya komaya girmeniz durumunda yaşam sonu bakımı konusundaki isteklerinizi ana hatlarıyla belirtirler.

Temsil yetkisi (vekalet)

Bu tür ön direktif, birisini sizi temsil etmesi veya sizin adınıza hareket etmesi için yetkilendirir. Faydalanıcıya mülkiyet, finans ve tıbbi işler gibi konularda yasal kararlar alma yeteneği verir.

Miras Planlamanın Faydaları

Miras planlaması konusunda proaktif olmanın sizin ve aileniz için birçok faydası vardır. İyi inşa edilmiş bir miras planı, yararlanıcılarınızın cebine  daha fazla para koyar ve mahkemelere ödenecek paraları azaltır. Bir miras planı olmadan mahkemeler, vasiyetinizi oluşturmak için veraset başvurusunda bulunacaktır. Veraset, ücret olarak 10.000 doları kolayca aşabilen uzun ve maliyetli bir süreçtir. Vasiyetname sadece yararlanıcılarınıza daha az para bırakmakla kalmaz, aynı zamanda isteklerinize aykırı kararlarla sonuçlanabilir.

Miras planları ayrıca ailenizi ölümünüze hazırlamanızı da sağlar. Uzun vadeli yaşam ve cenazeler için fon dağıtmak gibi ön direktifler belirleyebilirsiniz. Miras planlaması, çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir adımdır. Bir veli belirleyebilir ve varlıkları reşit olmayan çocuğunuza devretmek için bir vakıf oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz reşit olana kadar bu varlıkları idare edecek ve kararları yönetecek bir vekil veya bir kişi de belirleyebilirsiniz. İnsanlar ayrıca hayır amaçlı hediyeleri dağıtmak, işleri için bir halef belirlemek ve mülkleriyle ilgili anlaşmazlıkları azaltabilmek için de miras planlarını kullanıyor.

Miras Vergisi

Varlıklarınızı yararlanıcılara dağıtmak için mirasınızla ilgili vergi ödemesi gerekebilir. Miras vergisi, mirasın devri sırasında uygulanan bir vergidir. Nakit, vakıflar, gelirler, evler, sigorta ve daha fazlası dahil olmak üzere bir mirastaki her şeyi içerir. Hükümet, mal varlığınızın toplam değerini belirlemekte bütün kalemler için adil piyasa değerini kullanır. Mal varlığınızın toplam değeri federal hükümet tarafından belirlenen muafiyet tutarını aşarsa, bir miras vergisi ödemeniz gerekir. Miras vergisi oranı %40’a kadar çıkabilir.

Neyse ki, çoğu insanın miras vergisi ödemek konusunda endişelenmesine gerek yok. Muafiyet seviyesi 2001’den beri kademeli olarak yükseliyor. 2020’de, vergi beyanı yalnızca birleşik brüt varlıkları 11.58 milyon doları aşan mülkler için gerekli. Varlıklarınızın değerindeki eksi kesintileri hesaplamak için IRS Form 706‘yı kullanabilirsiniz. Bazı eyaletlerde, belirlenmiş varlık seviyelerini karşılayan kişilere uygulanan ek emlak vergileri vardır. Bu eyaletlerin çoğu, federal hükümete göre muafiyetler için daha düşük varlık eşiklerine sahiptir.

12 eyalet ile Washington D.C. miras vergileri koymuştur fakat Florida’da böyle bir yasa yoktur. Yararlanıcılar için nihai gelir vergileri ve miras vergileri gibi diğer ömür sonu vergilerinin de olduğunu belirtmek gerekir.

Miras Planlama Seçenekleri

Miras planlaması söz konusu olduğunda iki seçenek vardır: bir avukat tutmak veya bunu kendiniz yapmak. Neden birisi para kaybı olacağını bile bile kendi başına miras planlaması yapmayı seçsin? Birçok kişi piyasada buldukları formları ve belgeleri doldurarak kendi miraslarını planlamayı tercih ediyor. Bu süreci kendi başınıza yönetmenin kabul edilebilir olduğu bazı durumlar vardır. Küçük bir mirasınz varsa, yaşayan eşiniz veya çocuğunuz yoksa veya denetime tabi mal varlığınız yoksa bu uygun bir seçenek olabilir.

Çoğu durumda, bir miras planlama avukatı tutmak, işlerinizi düzene sokmak için çok önemli bir adımdır. Miras planlama belgeleri yasal olarak bağlayıcı olduğundan, hatalardan kaçınmak için her kelime dikkatlice yazılmalıdır. Küçük hatalar, faydalanıcılarınız için büyük finansal sonuçlara neden olabilir. Miras avukatları bu belgeleri hazırlamanıza yardımcı olacak bilgiye sahiptir ve varlıklarınızı korumak, süreci kolaylaştırmak, eksik öğelerdeki boşlukları doldurmanıza yardımcı olmak için çalışabilirler. Deneyimli miras avukatları karmaşık hukuk sistemini ve ilgili yasaları inceleyip, miras planınızı kişisel hedeflerinize göre özelleştirecektir.

Mirasınızın planlamasını yapmaya başlamak için hazırsanız, yardım etmek için buradayız. Bilgili avukatlarımız miras planlamasının baş ağrısını giderecek ve mal varlığınızı korumak için çalışacaktır. Miras planlamasına başlamaya hazırsanız, bugün bizimle iletişime geçin.