Tümüyle Tasfiye ve İşyerini Kapatma Farkları

tümüyle tasfiye, işyerini kapatma, iş hukuku avukatı,

İşletmeniz artık karlı değil mi? Doğru yükselme stratejisini belirleyebilmek için tümüyle tasfiye ve işyerini kapatma farkları nelerdir, bilgi edinin.
Her yıl işe yeni başlayan 6,5 milyon işletme var, ancak bunların % 21,5’i faaliyetlerinin ilk yılında başarısız oluyor ve işin 5. yılında başarısızlık oranı % 50’ye kadar yükseliyor.

Her işletme, başlangıçta amaçlandığı kadar başarılı olamıyor ve işletme sahiplerinin, faaliyetlerinin uzun ömürlü olması için düşünürken akıllıca kararlar alması gerekiyor.

Karar, işletmeyi kapatıp daha kazançlı bir alana geçmekse, göz önünde bulundurulması gereken birkaç seçenek vardır: işletmeyi kapatmak veya tamamen tasfiye etmek. Peki fark nedir?

İkisi arasındaki farkı bilmenin bu zor kararı verirken nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Süreç boyunca bir avukata danışmak da yararlıdır.

Tümüyle Tasfiye Seçeneği

Her şeyi satmaya karar vermeden önce, elinizdeki varlıklara doğru değeri verdiğinizden emin olun. Küçük işletme varlıklarının toplam tasfiye değeri, perakende satış değerinden yaklaşık % 20 daha azdır. Malın değerini keşfetmenize yardımcı olmak için, yol boyunca size yardımcı olacak nitelikli değer belirleme uzmanları veya profesyonel perakende tasfiye danışmanları vardır.

Varlıkları tasfiye etmek zor bir iş olabilir ve tüm malı nakde dönüştürmek, alacaklılara ödenmemiş borçların ödenmesinde önemli bir faktördür.

İşletmenin sahip olduğu tüm malın bir listesini yapın. Bu, ofis malzemeleri dahil her şeyi içermelidir. Akılda tutulması gereken bazı öğeler şunlardır:

  • tüm ekipman, bilgisayarlar ve telefonlar
  • motorlu taşıtlar
  • ofis binaları ve diğer gayrimenkuller
  • işletmenin alacaklı olduğu tüm para

Elinizdeki varlıklarınız için alıcılar bulun ama bunun yanında ofis bilgisayar sistemi için binlerce dolar ödediğinizin, bir satışta tam olarak o tutarı geri alacağınız anlamına gelmediğini unutmayın. Her iş tasfiyesi kendine özgüdür ve belirlenebilecek bir strateji yoktur.

Tasfiye satışınızı yapmak istediğiniz zamanı ve satışın ne kadar süreceğini düşünün. İşletmeye ek bir maliyetten kaçınmak için satış süresini kısa tutmak istemelisiniz.

İflas Seçeneği

Ticari varlıkların değeri, ödenmemiş borçları ödemek için yeterliyse, iflas başvurusu yapmak mahkemelerin varlıklarınızı satmasına izin verir ve alacaklılarınızın ödemeleri bu gelirden yapılır.

İşletmenin varlıklarının değeri ödenmemiş borçları karşılamak için yeterli değilse, iflas, ek maliyetler olmasına ve süreç daha uzun olmasına rağmen işletme sahipleri için cazip bir seçenek olabilir. İflas, kredi kartı borcunuzu ve tedarikçilere olan borcunuzu ortadan kaldırabilir, bu da tam bir tasfiyenin yapamayacağı bir şeydir.

İflas başvurusunda bulunmak karmaşık adımlar içerir ve farklı iflas türlerinin varyasyonları işletme sahiplerinde ek baş ağrılarına neden olabilir. Bir avukat tutmak, bu baş ağrılarını hafifletmeye ve geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bir iş hukuku avukatı, dosyalama başvuruları ve vergi gerekliliklerine ayak uydurabilir ve alacaklılara yaklaşmak için bir plan geliştirebilir.

Neden Bir İş Hukuku Avukatı Tutmalısınız?

Boyer Hukuk Bürosu, işletmeyi kapatmaya, iflas başvurusunda bulunmaya veya varlıkları tamamen tasfiye için satmaya karar verirken bu zor kararları vermenize yardımcı olabilir. Bir iş hukuku avukatı tutmak, her adımda sizi korumakta faydalı olacaktır.

Bir vaka değerlendirmesi için bugün bizimle iletişime geçin.