Uluslararası Çocuk Velayeti

ebeveynler arasında çekiştirilen çocuk, ebeveynler için uluslararası çocuk velayeti ipuçları
Uluslararası Çocuk Velayeti Anlaşmaları: Çoğumuz bir gün yerleşip çocuk sahibi olmayı hayal ederiz. Bebeklerinizi kucağınıza aldığınızda yaşadığınız mutluluğun bilimsel nedenleri bile vardır. Ne yazık ki, bir zaman gelir ki siz ve eşiniz ayrılır ve çocuk velayeti için mücadele edersiniz.
Bu süreç kendi başına zaten yeterince zor olabilirken, uluslararası velayet yasalarıyla uğraşırken daha da karmaşık hale gelebilir. Uluslararası çocuk velayeti anlaşmalarını nasıl yönlendireceğinizle ilgili ipuçlarıyla dolu kısa bir rehber hazırladık. Hatırlamanız gereken en önemli bilgilere bir göz atalım.

Lahey Sözleşmesi’ni Anlayın

Bu, ülkeler arasında çocuk velayetini korumak için tasarlanmış bir uluslararası anlaşmadır. Antlaşma, çocuk velayeti yetkisinin çocuğun alışılmış olarak ikamet ettiği ülkeye geri döneceğini belirtir.
Birçok ABD merkezli davada avukatlar, çocukları Amerika Birleşik Devletleri’ne geri getirmek için Lahey Sözleşmesi’ni kullanır. Bu, velayet davası alabilmeniz için uygun duruşmaları kolaylaştırır. Bu, ilerlerken göz önünde bulundurmanız gereken bir husustur, böylece aksi takdirde sizi engelleyecek engelleri aşabilirsiniz.
Bu, özellikle bir ebeveynin çocuğu başka bir ülkeye yasadışı olarak taşıdığı durumlarda kullanışlıdır. Örneğin, eşinizin Brezilya’dan olduğunu ve evli olduğunuz sürece ABD’de yaşadığınızı varsayalım. Boşandıktan sonra, kızınızı haberiniz olmadan Brezilya’ya götürüyorlar. Lahey Sözleşmesi, bu tür çocuk kaçırma senaryolarında çok değerli olacaktır.

Diğer Ülkeler ABD Kararlarını Reddedebilir

Ebeveynler, yabancı mahkemelerin ABD mahkemesi kararlarını tanımadığı durumlarla sıkça karşılaşırlar. Bu, velayet meselelerinin çözülme süresini önemli ölçüde uzatabilir. Bunu yapmak pahalı olsa da, her iki ülkede de avukatlarla çalışmak tavsiye edilir. Uluslararası avukat, yabancı velayet yasalarını düzgün bir şekilde anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca, davanız için Lahey Sözleşmesi’ni uygun bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaklardır.

Hızlı Hareket Edin

Uluslararası çocuk velayeti peşinde koşarken hızlı hareket etmek çok önemlidir. Bir avukat tuttuğunuzda, şansınızı lehinize çevirmek daha kolay olacaktır. Gerekenden daha uzun süre beklemiş olsanız bile, harekete geçmeniz yine de en iyisi olacaktır. Çocuklarınızın velayetini aramanın zamanı geldiğini fark ettiğinizde tereddüt etmeyin.

Çocuklarınızı İstenilen Ülkede Tutun

Çocuklarınızı yaşamasını istediğiniz ülkede tutmanız, başarılı olma şansınızı artıracaktır. Ne yazık ki, bu her zaman mümkün olmayabilir. Birçok kişi, çocuklarının zamanlarını birden fazla ülke arasında bölüştürmesinde sorun yaşar. Yukarıda belirtilen örneği kullanarak, çocuklarınızın Amerika Birleşik Devletleri’nde daha iyi fırsatlara sahip olacağını varsayalım. Ancak, zamanlarını Brezilya ve ABD arasında bölüştürüyorlar. Eşiniz, çocuklarınızın Güney Amerika’da yaşaması gerektiğini savunabilir.
Uluslararası velayet anlaşmalarını peşinde koşmaya başladığınızda, çocuklarınızı ideal konumda tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmak önemlidir.

Bir ABD Büyükelçiliği ile İletişime Geçmeyi Düşünün

Bazı durumlarda, bir ABD büyükelçiliği ile iletişime geçmek, uluslararası çocuk velayeti sürecinde size rehberlik edebilir. Bir büyükelçilik temsilcisi, davanızda size yardımcı olabilecek bir avukata yönlendirebilir. Ayrıca, özel durumunuzla nasıl başa çıkılacağını da biliyor olabilirler.
Örneğin, eşinizin kendi ülkesinde olduğunu ve davanız sırasında sizinle işbirliği yapmayı reddettiğini varsayalım. Büyükelçilik, bu tür senaryolarla ilgili geçmişte birçok soru almış olabilir ve sizi doğru yöne yönlendirebilir.

Çocuk Velayet Yasalarını Karşılaştırın

Birçok insan, iki ülke arasındaki çocuk velayet yasalarını karşılaştırmanın ne kadar faydalı olabileceğini göz ardı eder. Bazı ülkelerde, sizin durumunuzdaki kişilere avantaj sağlayacak yasalar olabilir. Bu, çocuğunuzun her iki ülkede de çifte vatandaşlığı varsa özellikle yararlıdır. Avukatlarınız, yararlanabileceğiniz avantajları belirlemenize yardımcı olacaktır. Seçeneklerinizi tarttıktan sonra, istediğiniz sonuca bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Doğru Avukatla Çalışın

En iyi sonuçları almak için doğru avukatı tutmak çok önemlidir. Aksi takdirde, çocuklarınızın velayetini güvence altına alamazsınız. İyi haber şu ki, saygın bir avukat bulmak göründüğünden daha kolaydır.

Araştırma Yapın

Çevrimiçi araştırma yapmak, potansiyel seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olacaktır. Diğer insanların aldığı hizmet seviyesinden memnun olup olmadığını görün. Sonuçlardan memnun kaldılar mı? Avukatın çözemediği sorunlarla karşılaştılar mı? Bu tür soruların cevapları, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Deneyim

Avukatın, sizin gibi davalarla başa çıkma konusunda geniş bir deneyime sahip olması gerekir. Sizin durumunuzun nüanslarını ne kadar iyi anlarlarsa, o kadar iyi sonuç alırsınız. Deneyimsiz biriyle çalışırsanız şansınızı denemiş olursunuz. Sizin ihtiyaçlarınızla ilgili yardım etmeye hevesliler mi? Durumunuz hakkında birçok soru sormazlarsa, davanıza tam olarak dikkat etmeyecekleri ihtimali yüksektir.

Bütçe

Fiyatlandırma da akılda tutulması gereken bir faktördür. Avukatlarla çalışırken genellikle ödediğiniz kadarını alırsınız, bu nedenle en ucuz avukatları tutmaktan kaçınmak en iyisidir. Ayrıca en pahalı seçeneklerden de uzak durmak tavsiye edilir. Harcadığınız paranın karşılığını almak açısından, daha fazla bütçeleme her zaman daha iyi sonuçlar getirmez. Fiyat aralığının ortasında bir yerde, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve bütçenizi zorlamayacağınız bir karar genellikle en iyi karardır.

İletişim

Onlardan ne sıklıkta haber almayı bekleyebilirsiniz? Onlarla iletişim kurmak kolay değilse, karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmekte zorlanabilirsiniz. Birçok durumda, bu imkansız olacaktır.

Uluslararası Çocuk Velayetini Anlayın

Bu rehberdeki bilgiler, uluslararası çocuk velayetini anlamanıza ve durumunuz için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır. Aksi takdirde karşılaşabileceğiniz birçok komplikasyondan da kaçınabilirsiniz. Sadece saygın bir avukat bulduğunuzdan emin olun.
Boyer Hukuk Bürosu, müşterilerimizin ihtiyaçları hakkında her şeyi öğrenmeye ve mükemmel hizmet sunmaya kararlıdır. Kaliteden ödün vermeden hızlı sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz. Bir danışma randevusu planladığınızda sunduğumuz birçok faydayı daha yakından öğreneceksiniz.