Uluslararası Hukuk Konusunda Florida Barosu Kurul Sertifikasına sahip Avukat Boyer, uluslararası boşanma davanızda size yardımcı olmaya yönelik bilgi birikimine, kaynağına ve deneyime sahiptir.

Önemli Soru: Başvuruyu nereye yapacağız?

Boşanmayı düşündüğünüz zaman, kendinize sormanız gereken ilk soru boşanma başvurusunun nereye yapılacağıdır. Bu kararı verirken, şunların yargı yetkisini dikkate almak önemlidir:

 • Evlilik
 • Gayrimenkul
 • Kişisel mülkiyet
 • Çocukların velayeti
 • Çocuk desteği
 • Eş desteği (nafaka)
 • Evlilik öncesi sözleşmenin tenfiz kabiliyeti

İnsanların yurt dışında boşanma davası açmasının yaygın bir nedeni, yasaların daha hızlı boşanmaya cevaz vermesi veya daha uygun nafaka veya mülk dağıtım yasalarının bulunmasıdır. Bununla birlikte, başka bir ülkede boşanma davası açarsanız, boşanmanın ABD’de de tanınmasını temin etmek oldukça önemlidir.

Boşanma kararının tanınmasına eyaletler karar verse de (Florida’da başka bir eyalet kararının iç hukuka işlenmesi gibi), genel olarak boşanmanın tanınmasını engelleyecek bazı haller vardır.

Yurt dışında boşanma kararının tanınması gerekip gerekmediğine karar verirken, boşanma başvurusu yapmayan eşin usulüne uygun bir şekilde bilgilendirilip bilgilendirilmediği, olumlu bir velayet kararı almak için başka bir ülkede boşanma davası açan ebeveynler gibi mezkur kararın kamu politikalarını ihlal edip etmediğine bakarak eyalet eşlerin ikametini dikkate alacaktır.

Yurt dışında boşanma davası açmadan önce ikamet ettiğiniz ve/veya gayrimenkul sahibi olduğunuz eyalette (eyaletlerde) boşanma avukatıyla konuşmak önemlidir. Alternatif olarak, yabancı uyrukluysanız ve Amerika Birleşik Devletleri’nde boşanma başvurusunda bulunuyorsanız, kendi ülkenizde boşanma kararının tanınması oldukça önemlidir.

Uluslararası Boşanma Kararı Çeşitleri:

 • İkili Boşanma: Her iki eş de boşanma davasının mahkemede görüldüğü ülkede fiziksel olarak bulunmakta ya da eşlerden biri fiziksel olarak ülkedeyken, diğeri de yerel bir boşanma avukatı tarafından temsil edilmektedir.
 • Tek Taraflı Boşanma: Boşanma davası açan eş ülkede fiziksel olarak bulunmaktayken diğer eş ülkede bulunmamakla birlikte boşanma davası hakkında resmi olarak bilgilendirilmiştir.
 • Uygulamanın Tanınması Nedeniyle Boşanma: Bazı şartlarda itirazın adil olmaması nedeniyle eşlerden birinin yurt dışında verilen kararın geçerliliğine itiraz edememesidir.
 • Geçersiz Boşanma: Eşlerden birinin, diğerine haber vermeksizin başka bir ülkede boşanma kararı aldırması- ABD’DE TANINMAMAKTADIR.

Göçmenlik Sorunları ve Komplikasyonları:

Çift Florida veya Amerika Birleşik Devletleri’nde boşandığında ve eşlerden birinin yabancı bir uyruğa sahip olması halinde, özellikle de yabancı eşin göçmenlik statüsünün evliliğe dayanması durumunda pek çok göçmenlik sorunu ortaya çıkar.

Evlilik, yabancı uyruklu eşin daimi oturumunun verilmesinden sonra iki yıldan az sürmüşse, yabancı uyruklu eş, daimi oturum koşullarının kaldırılmasına yönelik karar alamaz.

Ek olarak, yabancı uyruklu olmayan eş, yabancı uyruklu olan eşe maddi destek sağlayacağına dair I-864, Destek Beyanı imzalayacaktır ve bu durum, boşanma sırasında öngörülemeyen mali sonuçlara yol açabilir.

Florida’da boşanıyorsanız ve siz veya eşiniz yabancı uyruklu bir vatandaşsa, boşanma kararının, yabancı eşin göçmenlik statüsüne yönelik muhtemel etkilerini konuşmak için tecrübeli bir göçmenlik avukatıyla görüşmek önemlidir.

Başka bir ülkede boşanıyorsanız veya Florida’da boşanmayı düşünüyorsanız ve ikiniz de yabancı uyruklu bir vatandaşsanız, Boyer Hukuk Bürosu, P.L ile hemen iletişime geçin.