Florida’da LLC Kurulumu İçin Kılavuz

Bir dizüstü bilgisayar klavyesinde L L C harfleri bulunan ahşap bloklar, LLC oluşumu
En kalabalık üçüncü eyalet olan Florida’da 2,5 milyon küçük işletme bulunmaktadır. Aslında, Florida’daki tüm işletmelerin %99,8’i küçük işletme olarak kabul edilir.  Yeni bir işletme, iş oluşumuyla birlikte ne tür bir iş yapısını takip edeceğine karar vermelidir. Genellikle küçük bir işletme, LLC olarak da adlandırılan bir limited şirket olmayı tercih eder. Peki, LLC oluşumu isteyen bir işletme için hangi adımlar gereklidir?
Florida LLC’ler ve eyaletin gerektirdiği adımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sınırlı Sorumluluk Şirketi Nedir?

Bir limited şirket veya bir LLC, ABD’de bir iş kurarken kurabileceğiniz bir tür iş yapısıdır. Her eyaletin LLC’ler için kendine özgü gereksinimleri vardır.
Çeşitli nedenlerden dolayı, bir LLC iş organizasyonu birçok küçük işletme arasında popüler bir seçimdir. Bir LLC, sahiplerini işletmenin maruz kaldığı yükümlülükler ve borçlar için kişisel sorumluluktan korur.
Bir LLC, şirket, ortaklık ve şahıs şirketi özelliklerini paylaşan karma bir yöntem olarak kabul edilir. LLC oluşumu için gereken adımlara bakalım.

LLC Oluşumu için Adımlar

LLC’nize İsim Verin

Florida Eyaleti’nin ilk şartlarından biri, işletmeniz için bir isim seçmektir. Eyalet, bu adın benzersiz olmasını ve Şirketler Bölümüne zaten kayıtlı olmamasını gerektirir.
Bu kural, işletmeniz ile mevcut olanlar arasındaki olası karışıklığı önlemek için geçerlidir. Adınızın orijinal olması gerekirken, LLC adının bir parçası olarak bankaların, finans kurumlarının veya herhangi bir federal devlet kurumunun adlarını içeremez.
İşletmenizi adlandırmadan önce bir ön arama yapabilirsiniz, ancak adı rezerve edemezsiniz. Bir işletme web sitesi kullanmayı planlıyorsanız, URL’nin işletme adınızla kullanılabilir olup olmadığını görmek de mantıklıdır.

LLC Kayıtlı Temsilcinizi Seçin

Florida LLC oluşumundaki bir diğer ihtiyaç, LLC kayıtlı temsilcinizi belirlemektir. Kayıtlı temsilci LLC adına hareket eder ve şunları yapacaktır:
 • Yasal ve resmi postayı kabul edin
 •  İşletmenin dava edilip edilmediğini bildirmek
 •  İşletmeyi bir hükümet bildiriminden haberdar edin
LLC için kayıtlı temsilci olarak seçilen kişi bir şirket veya bir birey olabilir. Bir işletme, kayıtlı temsilci olarak iş avukatını seçebilir.
Bir işletme kendi kayıtlı temsilcisi olarak hareket edemez. Ancak, LLC’nin bir yöneticisi veya üyesi bu rolü üstlenebilir. Kayıtlı temsilcinin Florida’da ikamet etmesi ve resmi bir Florida adresine sahip olması gerekir.

Organizasyon Maddelerini Hazırlayın

LLC oluşumundaki en kritik adımlardan biri, Şirketler Bölümü ile kuruluş sözleşmesini hazırlamaktır. Eyalet, doldurabileceğiniz kuruluş makalelerinin bir PDF sürümünü sunar.
Kuruluş sözleşmesindeki bilgiler sizi bir işletme olarak kurar ve Florida’da bir LLC işletmeyi resmi hale getirir. Organizasyon maddeleri şunları içerir:
 •  LLC’nin adı ve işletmenin yeri
 • Kayıtlı temsilcinin adı ve adresi (Posta Kutuları kabul edilmez)
 •  Kayıtlı temsilcinin imzası
 • LLC üye adları ve adresleri
 • İşletme yönetici bazlı ise LLC yöneticisinin adı ve adresi
 •  LLC’nin yürürlük tarihi
 • Formu dolduran yetkili kişinin imzası
Eyalet ayrıca işletmelerin bu bilgileri Şirketler Bölümüne e-dosyalamasına da izin verir.

Bir İşletme Sözleşmesi Oluşturun

Florida’da bir işletme sözleşmesi bir gereklilik olmasa da, şiddetle tavsiye edilir. Bu, tüm tarafların kabul ettiği yazılı bir işletme sözleşmesi hazırladığında tüm LLC üyelerinin korunmasına yardımcı olacaktır.
Çoğu işletme sözleşmesi şunları içerir:
 • LLC üyelerinin isimleri ve adresleri
 • LLC’nin Amacı
 • LLC tarafından sağlanan ürün ve hizmetler
 • Her üyenin LLC’ye beklenen katkıları
 • Şirketteki mülkiyet payı, oy hakları ve her üyenin kar payı
 •  LLC toplantı takvimi ve oylama prosedürleri
 • Fesih şartları ve prosedürleri
Bu, işletme için temel bir çerçevedir ve önemli uzun vadeli kararların alındığı yerdir. İşletme sözleşmeleri herkese uyan tek bir sözleşme olmadığından, süreç boyunca size rehberlik etmesi için deneyimli bir iş avukatından yardım almak mantıklıdır.

Çalışan Kimlik Numarası için Başvurun

Birçok Florida LLC, çalışan kimlik numarası (EIN) için IRS’ye başvurmalıdır. İşletmenin aşağıdakilere sahip olması durumunda bir EIN’ye ihtiyacı vardır:
 • Birden fazla sahip
 • Çalışanlar
 • Bir şirket olarak vergilendirilir
IRS, EIN’yi bir işletmeyi vergi beyanında bulunurken veya çalışan vergilerini öderken tanımlamak için kullanır.
İşletmenizin çalışanları varsa, vergi toplamanız ve bunları IRS’ye ödemeniz gerekir. IRS FICA ve işsizlik vergilerini toplayacak ve ödeyeceksiniz. EIN numaranız, IRS’nin çalışanlara ne ödendiğini nasıl bağladığını gösterir.
İşletmenizin ayrıca işçi tazminat sigortasına ihtiyacı olacaktır ve yeni işe alımları işe alındıktan sonraki 20 gün içinde Florida Gelir İdaresi’ne bildirmesi gerekmektedir.
Florida ayrıca, bir işletme kredisi almayı veya bir işletme kredi kartına sahip olmayı planlıyorlarsa, işletmelerin bir EIN’ye sahip olmalarını gerektirir.

Florida İşletme Lisansı Alın

Florida’daki çeşitli işletme türlerinin bir işletme ruhsatına sahip olması gerekmektedir. Florida hükümeti içindeki çeşitli departmanlar, işletmenin ne yaptığına bağlı olarak farklı işletme lisanslarını ele alır.
İşletmenizin bir lisans için kaydolması gerekip gerekmediğini belirlemek için Florida Dışişleri Bakanı’nın web sitesine gidebilirsiniz.

Finans ve Vergiler

Çoğu yeni işletmenin bir tür finansmana ihtiyacı vardır. Küçük bir işletme kredisi veya bir işletme kredi kartı da dahil olmak üzere özel finansman arayabilirsiniz. Çoğu finans kurumu, finansmanı onaylamadan önce LLC kuruluş evraklarınızı görmek isteyecektir.
Ayrıca bir LLC olarak bazı önemli vergi kararları almanız gerekecektir. LLC’nizle nasıl vergi ödemek istediğinizi IRS’ye bildirmeniz gerekecektir.
Bir LLC, doğrudan geçişli bir varlık veya bir şirket olarak vergilendirilebilir. Her seçenek için bazı önemli vergi sonuçları vardır. İşletmeniz bu kararı vermek için bir Florida iş hukuku avukatından yardım almalıdır.

Yıllık Rapor Hazırlayın

Florida’da bir iş kurmanın en büyük avantajlarından biri, eyaletin eyalet vergilerinin ödenmesini gerektirmemesidir. Dolayısıyla, bir LLC’nin sahibinin işletmeden elde ettiği gelir üzerinden eyalet vergisi ödemesi gerekmeyecektir.
Ancak eyalet, LLC’nin her yıl Şirketler Bölümüne yıllık bir rapor sunmasını şart koşar. Bu rapor, eyaletin LLC hakkında güncellenmiş bilgilere sahip olmasını sağlar. Her yıl 1 Ocak ile 1 Mayıs arasında yapılması gerekir, aksi takdirde gecikme ücreti alınır.

Bilgili Temsil ile LLC Kurulumu

Bir işe başlamak, ticari varlık modeli de dahil olmak üzere birçok önemli karar gerektirir. Florida’da LLC oluşumu için bazı adımlar mevcut olsa da, birçok avantaj da sunmaktadır.
Bir LLC kurmayı düşünüyorsanız, hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için süreç boyunca size rehberlik edecek bir iş avukatına ihtiyacınız varsa, çevrimiçi iletişim formumuzu kullanarak bize bir mesaj gönderin veya (904) 236-5317 numaralı telefondan iletişime geçin.