Gizli Ticari Bilgiler Rekabet Etmeme Anlaşmaları

Şirketlere ait gizli ticari bilgiler rekabet etmeme anlaşmaları, ticari sırları koruma, gizli bilgileri koruma, şüpheli davranış,

COVID-19 salgınının ülke çapındaki işverenleri ve işletme sahiplerini maliyetleri düşürmek ve ek kayıpları önlemek için çalışanları işten çıkarmak yönünde kararlar almaya zorladığını inkar etmek mümkün değil.
Koronavirüsün getirdiği belirsizlik dalgası nedeniyle oluşan bu ekonomik krizde, işten çıkarmaların, çalışanların performansıyla daha az ilgisi olduğunu belirtmek gerekir. Şirketlere ait gizli ticari bilgiler rekabet etmeme anlaşmaları gibi konuların işleyişi ve korunmalarıyla ilgili bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Çıkarılan çalışanlardan bazıları rekabet etmeme sözleşmesine tabidir. İşten çıkarılan çalışanlara rekabet etmeme anlaşmaları imzalatmanın, şartlar ne olursa olsun verilmesi zor bir karar olduğunu söylemeye gerek yok, ancak içinde bulunulan durum işverenler için giderek daha da kötü bir hal aldı.

Bu blog yazımızda, rekabet etmeme sözleşmelerinin, eski çalışanlarının rakipleri için çalışmaya başlaması durumunda işverenlerin gizli bilgilerin ve ticari sırların haksız kullanımına karşı kendilerini korumalarına nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atacağız.

Rekabet Etmeme Sözleşmeleri Nasıl İşler?

İş sözleşmelerinde ve rekabet etmeme sözleşmelerinde bulunan kısıtlayıcı sözleşmeler, çoğu sektördeki şirketler tarafından gizli bilgilerin ve ticari sırların ifşa edilmesine ve kullanılmasına karşı kendilerini korumak için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok işveren, çalışanlarından, feshedildikten sonra belirli bir süre rekabetçi faaliyetlere katılmalarını kısıtlayan bir istihdam koşulu olarak sözleşmeler imzalamalarını ister.

Bir işletme sahibi olarak, bu sözleşmeler gibi araçları kullanırken makul ve mantıklı olmalısınız çünkü mahkemeler evrensel olarak bu tür kısıtlayıcı sözleşmelerin ticareti kısıtlayıcı bir unsur olduğunu kabul eder. Bu sözleşmelerin uygulanabilirliğini düzenleyen yasa eyaletten eyalete farklılık gösterse de, her yargı yetkisi rekabet etmeme sözleşmelerinin yakından incelenmesini gerektirir ve işverenlerin, işten çıkarttıkları çalışanlarının faaliyetlerini sonradan önlemek veya sınırlandırmak için yapabileceklerinin ölçüsünde kısıtlamalar koyar.

Rekabet Etmeme Anlaşmaları Yapmadan Önce Dikkate Almanız Gereken Faktörler

Bu tür bir istihdam sözleşmesine tabi olan bir çalışana rekabet etmeme veya işten çıkarma işlemlerini uygulamadan önce, şirketinizin rekabet etmeme durumunun eyalet yasalarına göre uygulanıp uygulanamayacağını belirlemeniz gerekir. Her eyalette, bir rekabet etmeme anlaşmasının icra edilebilir olup olmadığını belirlemek için kullanılan farklı, tipik olarak katı testler vardır.

Çalışanların işten çıkarılmasında önemli bir artış gördüğümüz mevcut ortamda, mahkemeler, çalışanlar için uygun olan ve uygulanamazlığı destekleyen inşaat kurallarını uygulamayı benimseyebilir. Bu nedenle, eski bir çalışana karşı rekabet etmeme veya yasal işlem başlatmadan önce kalifiye bir iş hukuku avukatından tavsiye almanız önerilir.

Gizli Bilgiler ve Ticari Sırlar Nasıl Korunur

İşten ayrılan bir çalışana, adil olmayan bir şekilde ifşa ettiğiniz gizli bilgileri kullanması durumunda rekabet zekasını korumak ve yan etkileri önlemek veya en aza indirmek için atabileceğiniz bazı adımlara bir göz atalım. Değerli ticari sırları korumak için çalışanlarınızdan bazılarını işten çıkartmayı planlıyorsanız, önceden şu şekilde planlama yapabilirsiniz:

Hassas Verilere Erişimlerini Kısıtlayın

Çalışanı işten çıkarmadan önce, hesaplarında oturum açmak için kullandıkları kimlik bilgilerinin kontrolüne sahip olduğunuzdan ve kaydedilen verilere erişiminiz olduğundan emin olun. İşten ayrılmalar gerçekleştikten hemen sonra, tüm verilere erişimlerini iptal ettiğinizden ve BT yöneticisinin tüm hesaplarının kontrolünü ele geçirmesini sağladığınızdan emin olun.

Gizli Bilgilerin İadesini Talep Edin

Kendilerine ifşa edilen gizli bilgileri ve ticari sırları işveren tarafından verilen diğer tüm eşyaları iade etmeleri için yazılı bir talepte bulunun. Onlara herhangi bir kopyayı alamayacaklarını veya kullanamayacaklarını hatırlatın. Bu yükümlülükler kısıtlayıcı sözleşme sözleşmesinde listeleniyorsa, yazılı talepte bu hükümlere atıfta bulunmayı unutmayın.

Şüpheli Davranışlar İçin Bir Araştırma Yapın

Hırsızlıktan veya başka herhangi bir suç işlendiğinden şüpheleniyorsanız, şüphelerinizi destekleyen kanıtlar bulmak için bu faaliyetleri araştırmanız ve incelemeniz önerilir. BT ekibinizin yardımıyla, hassas veriler içeren dosyaların kopyalanması, kişisel bir flash bellek kullanımı veya sıra dışı görünen şüpheli davranışları kontrol edebilirsiniz.

Gerekirse Yasal İşlem Yapın

Soruşturma hırsızlık kanıtı sağladıysa, uygun önlemi almanız gerekir. Yapabileceğiniz şey en azından, çalınan bilgilerin iadesi için yazılı bir talepte bulunmak ve yeni işverenlerini yanlış davranıştan haberdar etmektir. Ek bir zararın meydana gelmediğinden emin olmak için hızlı hareket etmeniz ve gerekirse yasal işlem yapmanız gerekir.

Orlando, Miami veya Jacksonville, FL’de mi yaşıyorsunuz? Rekabete girmeyen bir kişiyi zorlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri ve değerli rekabet bilgisini hırsızlıktan nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek için Boyer Hukuk Bürosu, PL ile iletişime geçin.