Miras Planınızda Boşanmanın Sonuçları

miras planlama, boşanma, çocuklara vasiyet,

Boşanmanız kesinleşti, peki bu miras planınızı nasıl etkiliyor? Miras planınızda boşanmanın sonuçları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Kimse boşanma kavramını sevmez. Bundan daha kötüsü, boşanmanın miras planınızı zedelemesidir. Boşanmanın bu sonucunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Boşanma Sürecinde Miras Planlaması

Yani boşanmak üzereyken yapılan planlama; eskiden olduğundan daha yaygındır, ancak miras planınız da dahil olmak üzere sonuçları vardır.

Boşanma, bir miras planını otomatik olarak ortadan kaldırmaz. Evliliğiniz bitmek üzere olabilir, ancak bu, miras planınızın da bitmesi demek değildir. Harekete geçerek gelecekteki eski eşinizi mirasınızın dışında tutmanız gerekir.

Evliliğiniz sırasında sizin ve eşinizin vermiş olabileceğiniz vekaletnameyi ortadan kaldırın. Ayrıca vasiyetnamenizi kontrol edin. Eski eşiniz, mal varlığınızdaki payından düşmüş olabilir veya her şeyi kontrol edebilir durumda olabilir.

Eşiniz boşanmanız kesinleşmeden ölürse, vasiyetiyle miras alırsınız. Bu senaryoda bir vasiyet olmadan, başka bir ilişkiden herhangi bir çocuk yoksa tüm mal varlığını alırsınız. Olsa bile, varlıkların en az yarısına sahip olursunuz.

Hayat sigortasını da düşünelim. Bazen boşanma sözleşmesinin şartlarına göre hayat sigortası primi ödemeye devam etmeniz gerekir. Aksi takdirde, bir dava ile karşılaşabilirsiniz. Öyleyse, boşanma anlaşmanızda belirtilen hayat sigortası yükümlülüklerinden hoşlanmıyorsanız, yasal olarak değiştirin.

Boşanma Sonrası Miras Planlama

Boşandıktan sonra, bir sağlık hizmeti vekili meselesi ortaya çıkar. Bu, acil bir sağlık durumunda iletişim kuramayacak durumda olmanız halinde veya bir araba kazası geçirdiyseniz, sizin adınıza tıbbi kararlar verecek birini seçmenize olanak tanır. Eski eşinizin sağlık bakım vekiliniz olmasını istemiyorsanız, bunu güncellemeniz gerekir.

Ayrıca yararlanıcı atamalarınıza ikinci bir göz atmanız gerekecektir. Hala eski eşinizin emeklilik hesabınız, hayat sigortası poliçeniz veya aracılık hesabınız için belirlenmiş yararlanıcı olmasını istiyor musunuz? Tüm paranızın kime gideceğini belirleme gücünüz var.

Genel bir kural olarak, boşanma sonrası miras planınız, adınız altındaki diğer tüm yasal belgelerle uyumlu olmalıdır. Ayrılık, evlilik öncesi ve evlilik sonrası sözleşmelerin tümü, miras planınızın şartlarını yansıtmalıdır. Bu, boşanma sonrası tüm mali planlarınızı tam olarak yansıtmaları gerektiği anlamına gelir.

Çocukların Olması Durumunda Boşanma

Çocuklar da önemlidir. Çocuklarınız hala reşit değilse, miras planının büyük bir kısmı, vefat ederseniz onlara bakacak kişilerin sorumluluğundadır. Boşandıktan sonra hala eski eşinizin miras planında olmasını istiyor musunuz?

Küçük çocuklar için bir vakıfa ihtiyacınız olacak. Küçük çocuklar için bir vakıf olmadan (ve onların koruyucusu olarak eski eşiniz ile), eski eşiniz, 18 yaşına gelene kadar çocuklarınızın parasını kontrol edecektir. Bunun olmasını istemiyorsanız, iptal edilebilir bir vakıfa ihtiyacınız olacak. Bu vakıf, vefat ederseniz çocuğunuzun parasını yönetmesi için sizin seçtiğiniz bir vekile izin verecektir.

Boşanmanın Kaçınılmaz Sonuçları

Hoşunuza gitsin veya gitmesin, boşanmanın önleyemeyeceğiniz sonuçları var. İyi haber şu ki, doğru miras planlayıcısı ile boşanmanız o kadar acı verici olmayacak.

Boşanma sonrası miras planınızda acısız ayarlamalar için Boyer Hukuk Bürosu ile bugün iletişime geçin.