Özel Davanın Dezavantajları

İşletmeler için Özel Davanın dezavantajları, özel davalar, yasal mahkeme ücretleri,

İşletmeler, çeşitli nedenlerle her gün mahkemeye gider. Anlaşmazlığı nasıl ele alacakları, yerel, eyalet ve federal yasaların yanı sıra sahip olabilecekleri sözleşmeden doğan yükümlülüklere bağlıdır. Anlaşmazlığın duyulması için sahip olmaları gereken bir seçenek, özel bir duruşmadır. Ancak İşletmeler için Özel Davanın dezavantajları da bulunmaktadır.

Özel duruşmaların bazı faydaları vardır, ancak işiniz için bir takım dezavantajları da vardır. Dezavantajlara aşina değil misiniz? Özel bir duruşmanın işletmenize nasıl zarar verebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Gizli Olabilirler

Gizlilik birçok işletme için önemlidir, ancak bazen mahkemede ortaya çıkan bilgilerin gizli kalmasını istemeyebilirsiniz. Normalde duruşmalar, halka açık mahkeme salonlarında ve duruşmanın bitiminden sonra halka açık olan belgelerle yapılır. Çoğunlukla, özel davalar halka kapalıdır ve karar verildikten sonra belgeler mühürlenmektedir.

Duruşma son derece hassas bilgiler içeriyorsa bu sorun değildir, ancak içermiyorsa veya mahkeme belgelerinin serbest bırakılması size olumlu bir kamu desteği kazandırabiliyorsa, o zaman özel bir duruşmayı seçmek istemeyebilirsiniz.

2. Kaderinizi Tek Kişinin Ellerine Veriyorsunuz

Geleneksel davalar bir mahkeme salonunda yapılır ve karar, davacı ve savunma avukatları tarafından stratejik olarak incelerek seçilen kişilerden oluşan bir jüri tarafından verilir. Özel bir duruşmada, davaya geçici bir yargıç başkanlık eder ve kararı da o verir.

Bu “Pro tempore yargıç” gönüllü olarak çalışır, genellikle baronun aktif bir üyesidir ve emekli bir yargıçtır. Yargıç tarafsız olarak kabul edilir, ancak taraflardan hiçbiri yargıcınızın duruşmanıza başkanlık edeceği konusunda söz hakkına sahip değildir.

Bu sizin durumunuz için ne anlama geliyor?

Emekli bir yargıç hukukçudur, jüri ise hemen hemen her zaman hukuk uzmanı olmayan kişilerden oluşur. Her şey, emekli bir yargıç veya bir jüri ile daha iyi bir sonuca sahip olup olmayacağınıza bağlıdır. Davanız için en iyi seçeneği tartışmak için avukatınızla konuşun.

3. Karar Temyiz Edilebilir

Pro tempore yargıç kararı verdikten sonra, herhangi bir jüri yargılama kararı gibi mahkemeye işlenir. Bu, karara itiraz edilebileceği anlamına gelir, bu da potansiyel olarak mahkemede daha fazla zaman geçireceğiniz ve yasal ücretlere daha fazla para harcayacağınız anlamına gelir.

Benzer bir süreç, bağlayıcı tahkim, kararın bağlayıcı olması ve ancak çok dar durumlarda temyiz edilebilmesi dışında özel yargılamaya çok benzer şekilde işler. Tahkim, yerel bir mahkemenin yetki alanı dışında kalan yasaları uygulamak isteyen kişiler için de işe yarar.

Vakanız için Özel Bir Dava mı Düşünüyorsunuz?

İşletmenizin anlaşmazlığı için özel bir yargılama yoluna gitmeyi düşünüyorsanız, bunun hem avantajlarını hem de dezavantajlarını düşünmeniz önemlidir. Duruma bağlı olarak, bir jüri duruşmasından veya bağlayıcı tahkimden yararlanmak çok daha avantajlı olabilir. Karar vermekte zorlanıyorsanız, avukatınızdan yapılacak en iyi hamleleri belirlemenize yardımcı olması için durumu değerlendirmesini isteyin.

İşletmenizi temsil edecek bir avukat mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bugün Boyer Hukuk Bürosu ile iletişime geçin!